Toyota'nın yeni Supra modelidir. 17 yıl aradan sonra yeniden üretilmeye başlanan model, FT-1 konsepti üzerine şekillenmiştir.

Beşinci nesil Supra, Toyota ile BMW tarafından ortak geliştirildi. Alman üretici yeni Z4 modelini, kumaş tavanlı roadster olarak geliştirirken, Toyota yeni Supra’sını sadece coupe formunda piyasaya sunmayı uygun gördü.

Toyota’nın spor otomobil ve yarış takımının markası olan Gazoo Racing tarafından üretilecek ilk global spor otomobil olan GR Supra’nın ana rakiplerinden biri kendisi gibi arkadan çekişli olan Porsche 718 Cayman olarak görünüyor ve sadece bu bile yeni Supra’nın omuzlarında ciddi bir yük olduğunu gösteriyor. Ne de olsa Toyota uzun zamandır bu sularda yüzmüyordu ve ikonik bir ismin geri dönmesi insanların beklentilerin de artmasına neden oldu.

Otomobilin turbo destekli, 3.0 litrelik, sıralı 6 silindirli motoru BMW tarafından geliştirildi. 340 bg güç ve 500 Nm tork üreten güç ünitesi sayesinde Supra 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlıyor. Aynı motor yeni BMW Z4’ün M40i versiyonunda da kullanılıyor ve aynı şekilde 340 bg güç ortaya atıyor ama BMW temsilcisinde hızlanma değeri 4.5 saniye.

BMW’nin geliştirdiği tüm motorlar gibi bu ünitede de twin scroll turbo, direkt enjeksiyon ve değişken supap zamanlaması gibi teknolojiler yer alıyor. Her iki modelin tork değerleri de birebir aynı: 1600-4500 d/dak arası sabit olarak üretilen 500 Nm.

Z4 ve Supra arasındaki bir diğer ortak nokta da aks mesafesi. 2470 mm’lik aks aralığına Supra’da önde 1594 mm, arkada 1589 mm’lik iz açıklığı eşlik ediyor. Otomobilin gövdesinin genişliğiyse 1854 mm. Toyota, Supra’nın oranlarında ‘altın oran’ tutturulduğunun altını çizerken aks mesafesinin genişliğe oranı 1.55 olarak veriliyor.

Supra’nın tasarımı sıradışı ve Toyota’nın tarihinde çok önemli bir model olan 2000GT modelinden de izler taşıyor. Uzun motor kaputu, bombeli tavan, kıvrımlı arka çamurluklar gibi detaylar Supra’nın etkileyici görünmesini sağlıyor.

BMW ile ortak kullanılan platformda önde MacPherson, arkada çok noktadan bağlantılı süspansiyon tasarımına yer veriliyor. 19 inçlik jantlar ve dört pistonlu Brembo frenlerse yol tutuş ve fren performansının son derece iddialı olduğuun göstergesi. Performans demişken, Supra’da Normal ve Sport sürüş modlarının yanında stabilite kontrol sistemini de etkileyen Track modunu seçebiliyorsunuz. Otomobilde aktif diferansiyele de yer verilmiş.

50:50 ağırlık dağılımının yanında, Toyota’nın alt markası Lexus’un tarihindeki en önemli süper spor modellerinden olan LFA’den daha rijit gövdesi ve GT86’dan daha aşağıda olan ağırlık merkezi gibi detaylar şimdiden heyecanlamamıza neden oluyor.

Yeni Supra’nın kabini Toyota GR’nin pist otomobillerinden esinlenerek tasarlanmış. Olabildiğince alçak konumlandırılan sürüş pozisyonuna aynı şekilde alçak yapılı konsol eşlik ediyor, kontrollerdeyse BMW izleri görebiliyoruz.

Üç kollu deri kaplı spor direksiyonun arkasında yer alan kulakçıklar 8 ileri otomatik şanzımanı kontrol ederken, 8.8 inçlik Infotaintment ekranı konsolun üzerinde konumlandırılmış. Bu ekran dokunmatik ya da BMW modellerinden tanıdığımız yuvarlak kontrol düğmesiyle kumanda edilebiliyor. Supra’nın bagaj hacmi 290 litre olarak verilirken, BMW Z4’te bu hacim 281 litreydi.

GR Supra’nın üretimi, BMW Z4 ile birlikte Avusturya Graz’da yapılıyor ve üretim ilk aşamada Avrupa için 900 adetle sınırlı. İleriki tarihlerdeyse bu sayının artacağı söyleniyor ama yine de Toyota standartlarında az sayıda üretim yapılacağını söyleyebiliriz çünkü Japon üretici Supra’nın bu şekilde kalmasını özel olarak tercih ediyor.
Kendi başına harika bir araç gibi duruyor
Supra tarihi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim...
Konsepti(bkz: toyota ft-1 concept) ne kadar hoş ise şu hali o kadar çirkin olan araç.
Ucuz yollu mk5 supra isteyenler, hyundai fx coupe alıp bodykit'le supra'ya benzetebilirler. (önü bana fx coupe'yi hatırlattı nedense)
17 Yıl bekleyip sonunda Supra sevenleri hayal kırıklığına uğratan araç.
Teknik bakımdan BMW olması,zamanında çığır açan bir mühendislik barındıran Supra bu aracı severler için kötü bir etki yarattı.Ben alacak olsam Z4 alırım. Servis ve kozmetik konusunda daha az sıkıntı çekerim,birde ülkemizdeki BMW algısı ile Toyota algısı arasındaki fark var tabi.
Tasarım olarak vay be denilecek pek bir unsur yok sert ve yumuşak çizgiler kullanılarak dengeli bir tasarım ortaya konulmuş klasik Japon üslubu ve sportif gösterecek etkenler. kapıların üzerindeki hava girişi çok kafama takıldı tamam fren soğutması için yapılmış ama kapının üzerine neden ekledin? Kapının üzerine ekledin neden onu kapıyla tek parça olacak şekilde yapmadın? Ek parça gerçekten dayanıklı mı? Kapı izolasyonu oradaki hava akışını araç içine almayacak kadar iyi mi? Ek parça gerçekten sağlam mı? Ülkemize geldiğinde test videoları çeken arkadaşlardan bu soruların cevaplarını merakla bekliyorum. Araç önden bakıldığında tampon kısmı çok etkili bir görüntü sağlamış,farlardaki gündüz led lerinden dolayımı bilmiyorum ama sanki megane coupe'nin yeni versiyonu çıksa hemen hemen önden böyle bir görüntü sağlardı diye düşünmüyor değilim. Arka kısmında lamba çok hoş güzel totolu estetik ve supra diyebilceğim bir tasarım söz konusu.
Aslına bakarsanız Retro uslubuyla Supra fanlarına selam vericek,mutlaka ki çok fazla modifikasyonla insanları etkileyebilicek, bir önceki versiyonuna göre yıllarca "-Abi ne yapmış adamlar "diye yıllarca konuşulabilir olacağını düşünmüyorum.
JDM'cileri can evinden vurmuş, Paul Walker'ı mezarında ters döndürmüştür bu yeni kasası. İç mekanda BMW izlerine rastlamak mümkün...
2JZ yerine giren BMW motorunu saymayacağım.
Toyota gt86 kendisinden daha supradır.
Şekil şemal göreceli oraya birşey diyemem ama insan bi japon makinesi beklerdi içinde. Geliştirilmiş günümüze uyarlanmış bir 2jz.
Hadi 3JZ falan yapmayı yemedi bi tarafın, ulan bari kokpitini sen yap yahu! Nerde o ikonik sürücü odaklı kokpit, nerede klişeleşmiş bmw kokpiti.

Koy kardeşim 2JZ, yapıştır gt86’nın 6 ileri manuel şanzımanını. Bitti gitti.


Ha bi de çok önemli değil ama, 718 cayman’ın rakibi olacak olan araçtır.
asla supra olamayacak BMW olupta adının Toyota olduğu bir efsanenin batışı olan bir eser .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri