1984-07 yılları arasında üretilen toyota'nın spor modeli. ismi, mid-engine, rwd ve 2 seater'ın kısaltmasıdır.

1984-89 w10,
1990-99 w20,
2000-07 w30 olmak üzere üç nesil üretilmiştir.

küçük ve ekonomik bir spor araba mottosuyla üretilen aracın ilk neslinde 1.5 ve 1.6 litrelik iki farklı motor kullanılmıştır.

yıllar içerisinde sürekli daha fazla güç üzerine çalışmalar yapan toyota ekibi, ikinci nesilleri 2.0 ve 2.2 litrelik motorlarla piyasaya sürmüştür. yakıt ekonomisi ve sportif görüş ön plandayken artık daha fazla güçle anılan bir roadster olmuştur.

üçüncü nesillerde ise 1.8 litrelik motora dönüş yaptılar. sürüş keyfinin öne çıktığı w30'lar 0-100km/h hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlayarak tatminkar bir performans da sunmuş oldu. özellikle 1 tonun altına inen ağırlığı en büyük etmenlerden biriydi.
ucuz yollu ferrari.
ikinci kasası ferrari 348'den,
üçüncü kasası porsche boxster'dan ilham alınmış hatta araklanmış arabadır, çok benzemektedir. 2. kasasına (w20) has "snap oversteer" denilen süspansiyon yapısından kaynaklanan problem mevcuttur. Virajda limitlerde gaz kestiğiniz an araba spin atmaktadır ve toplama şansınız hemen hemen yok gibidir.
İşi bilen her petrolhead'in sevdiği otomobil. mr düzeninde olması belki de en büyük artısı, bunun dışında şasileri de hep kendini kanıtlamış olanlarındandır.
Bodykitle ferrariye dönüştürülebilen fakir ferrarisi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri