2016 yılının en çevreci otomobili seçilmiş olan oyuncak. atmosfere sadece su buharı bırakan bu otomobil, atmosfere bir gram zehirli ve zararlı bir madde bırakmıyor.önümüzdeki günlerde Belçika, Hollanda, Norveç ve İsveç’in de eklenmesi ile Avrupa’da toplam yedi ülkede pazarında yer alıyor olacak. Avrupa ülkeleri dışında amerika ve japonya'da da satışı bulunuyor.

2015 yılında üretimine başlanan toyota'nın hidrojen yakıt pilli modeli. mirai japonca'da gelecek anlamına gelmekteymiş. full deposuyla yaklaşık 500 km yol alabiliyormuş.
garip bir tasarıma sahip araba. fütüristik bir çizim yapmışlar ama olmamış.
norveç'in dizel ve benzinli motor kullanan araçları bıraktığını açıkladıktan sonra yeni gözdeleri olacağını düşündüğüm model.
honda city'nin yandan çarklısı gibi duran araba.
en çevreci olması güzel ama bu sırada en çirkin araba olmayı da ihmal etmemiş.
100 bin kilometrelik avrupa yol testini başarıyla tamamlamıştır.

--- spoiler ---
geçtiğimiz yıl 21 eylül'de başlanan test 10 Şubat 2016 itibariyle sona erdi ve araç, 107 gün boyunca her gün 16 saat yol yaptı. 100 bin kilometrelik yolculukta otomobil yaklaşık 400 kez yakıt ikmali yaptı, 1000 kg hidrojen kullandı, iki kez lastikleri, bir kez de fren balataları değiştirildi.
--- spoiler ---

istatistikler harika duruyor. gerçekten geleceğin otomobiline bakıyor olabilir miyiz?
toyota'nın, japonya’nın ardından avrupa pazarında da yaygınlaştırmaya devam ettiği sıfır emisyonlu otomobili.

yakın zamanda isveç ve norveç'te satılmaya başlanacak yakıt hücreli araç, buralardaki soğuk hava koşullarında tabi tutulduğu testleri başarıyla tamamlamış.
isveç'te hali hazırda hidrojen istasyonları kuruldu. ayrıca toyoya ilerleyen zamanlarda buradaki hidrojen yatırımlarına da hız verecek.
norveç'te ise 5 adet hidrojen istasyonunu toyota kendi eliyle kuracak. 2020'ye kadar yerel tedarikçiler tarafından 20 tane daha istasyon eklenecek.

avrupa'nın kuzeyinde gireceği bu pazar yolculuğunda toyoyta'nın 2017'de yılda 3.000, 2020'de ise yılda 30.000 adet mirai satması bekleniyor.
toyota, ayrıca aracın kullanımı sırasında su buharından başka herhangi bir salınımı olmaması sebebiyle 2050’de, co2 emisyonunu %90 oranında düşürmeyi hedefliyor.

bir iki tane de yeni fotoğraf yayınlanmış:
foto - 1
foto - 2
foto - 3
Önü baya agresif başlamış ama arkaya geldikçe saçmalamış tasarıma sahip araç. Bu tarz araçlar genelde şirin tasarımlarla çıkıyordu bu garip olmuş biraz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri