yurtdışında çok tercih edilen ancak ülkemizde o kadar popülaritesi olmayan ford ranger ile meşhur toyota hilux'un karşılaştırılması.

yeni ranger'lar 2200cc 160ps ve 3200cc 200ps'lik tdci motor seçenekleriyle türkiye'de satışa sunuldu. hilux ise 2400cc 150ps ve 2800cc 171ps'lik d-4d motorları bulunuyor. fiyat olarak aralarında fazla bir fark bulunmuyor. taban fiyatlarda ranger biraz daha makul. ford'lar 97-117 bin bandında oynarken; toyota ise 109-120 bin bandında yer alıyor.

iki aracın da mazisi eskiye dayanıyor. uzun süre üretimde kalmış bu pick uplar arazi şartlarında kendilerini kanıtlamış arabalar. ancak son modelleri daha şehir esintileri taşıyor. 11 yıllık aradan sonra yeni nesillerini piyasaya süren ranger'ın daha modern bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. büyük motor hacmine rağmen 3.2 litrelik seçeneğinde yeni egzoz sirkülasyon teknolojisi sayesinde %18'e kadar bir yakıt tasarrufu sağlanmış ve hilux'a oranla daha sessiz çalışıyor. ancak %18'lik tasarrufu yine de hilux'u geçmeye yetmiyor.

ranger öte yandan yeni nesillerinde süspansiyonu daha konfor ağırlıklı. hilux ise daha off-roadcu bir hava takınıyor.

iç dizayna geldiğimizde ise hilux, ranger'ın yanında daha yumuşak kalıyor. volkswagen amarok'un yanında basit ve ağırbaşlı kalsa da ranger dokunmatik ekran, ses kontrol sistemi, tam otomatik klima ve bilimum yol destek sistemini daha old fashion bir havada sunmuş.

klasik amerikan arabalarından gelen genişlik kavramı ranger'da fazlasıyla mevcut. kağıt üzerindeki verilerde hilux'tan öyle bir ahım şahım büyüklüğü yok ancak yan yana geldiklerinde ranger daha iri duruyor.

ranger iri ancak konforlu bir sürüşe sahip, hilux ise şehir içinde biraz yabani kaçıyor. süspansiyonları sokaklarda dolaşmak için fazla sert. iç dizaynda ise hilux bir adım daha önde. daha yeni ve işlevsel. kullanış amacına göre tercih hakkının kullanılması gerekiyor.
tümünü gör
ilgili galeri