yurtdışında çok tercih edilen ancak ülkemizde o kadar popülaritesi olmayan ford ranger ile meşhur toyota hilux'un karşılaştırılması.

yeni ranger'lar 2200cc 160ps ve 3200cc 200ps'lik tdci motor seçenekleriyle türkiye'de satışa sunuldu. hilux ise 2400cc 150ps ve 2800cc 171ps'lik d-4d motorları bulunuyor. fiyat olarak aralarında fazla bir fark bulunmuyor. taban fiyatlarda ranger biraz daha makul. ford'lar 97-117 bin bandında oynarken; toyota ise 109-120 bin bandında yer alıyor.

iki aracın da mazisi eskiye dayanıyor. uzun süre üretimde kalmış bu pick uplar arazi şartlarında kendilerini kanıtlamış arabalar. ancak son modelleri daha şehir esintileri taşıyor. 11 yıllık aradan sonra yeni nesillerini piyasaya süren ranger'ın daha modern bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. büyük motor hacmine rağmen 3.2 litrelik seçeneğinde yeni egzoz sirkülasyon teknolojisi sayesinde %18'e kadar bir yakıt tasarrufu sağlanmış ve hilux'a oranla daha sessiz çalışıyor. ancak %18'lik tasarrufu yine de hilux'u geçmeye yetmiyor.

ranger öte yandan yeni nesillerinde süspansiyonu daha konfor ağırlıklı. hilux ise daha off-roadcu bir hava takınıyor.

iç dizayna geldiğimizde ise hilux, ranger'ın yanında daha yumuşak kalıyor. volkswagen amarok'un yanında basit ve ağırbaşlı kalsa da ranger dokunmatik ekran, ses kontrol sistemi, tam otomatik klima ve bilimum yol destek sistemini daha old fashion bir havada sunmuş.

klasik amerikan arabalarından gelen genişlik kavramı ranger'da fazlasıyla mevcut. kağıt üzerindeki verilerde hilux'tan öyle bir ahım şahım büyüklüğü yok ancak yan yana geldiklerinde ranger daha iri duruyor.

ranger iri ancak konforlu bir sürüşe sahip, hilux ise şehir içinde biraz yabani kaçıyor. süspansiyonları sokaklarda dolaşmak için fazla sert. iç dizaynda ise hilux bir adım daha önde. daha yeni ve işlevsel. kullanış amacına göre tercih hakkının kullanılması gerekiyor.
Kamyonet karşılaştırmalarından en merak edileni belkide. Ranger çok büyük bir pr çalışması ile piyasaya sürüldü, Hilux ise zaten kendini kanıtlamış bir kamyonet. Bence tek dezavantaj Ford Ranger'ın konforsuz oluşu geri kalan konularda Ranger önde diye düşünüyorum.
Hilux'un yetenekleri bence bu kıyaslamanın kazananı olması için yeterlidir. Ranger ise bana göre öz amerikalı f150 abisinden örnek almalıdır.
toyota hilux'un heybetli görünümü ile bir çok alıcıya daha çok hitap ettiği karşılaştırma. bana sorarsanız ford ranger daha yetenekli ama kimse off road yapmadığı için pek umursanmıyor.
Nedense daha karizmatik görünen hilux gibi geliyor bana. Ama Ranger'ın da köklü bir tarihi var. Yine de Jeremy Clarkson'ın öldüremediği Hilux'u tercih ederdim. Gözüme daha vahşi görünüyor.
eğer gerçekten amacına uygun kullanılcaksa cevap hiluxtur hatta hilux vs diğerleri. eğer yapacağınız en büyük off road şehirdeki kaldırımlara iki tekeri çıkıp park etmekse kendi zevkinize göre takılın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri