Komik tanıtım filmine rağmen çok ama çok ciddiye alınması gereken arabadır.
Okuduğum ve incelediğim kadarıyla oldukça dinamik bir şasiye ve inanılmaz yol tutuşuna sahiptir.
Otomatik vitesi çok ama çok yavaş olan model.
hiçte 200 beygir gibi gitmiyor, sorsan 150-160 belki derim. vites küçültmeye çalıştığınızda izin vermez, yükseltmek istediğinizde bekletir. En güzeli düz vitesini alıp supercharger ile keyifli keyifli binmektir.
İkinci neslinin mx-5 temellerine kurulacağı duyurulmuş,1.5 litre turboşarjlı üniteyle gelmesi bekleniyormuş.
ilacı hks sc kit olan araba :D sürüşü keyifli fakat fiyatına göre verdiği malzeme kalitesi yaris seviyesinde olmasından ötürü benden - puan alan araba
subaru yen üzerinden toyota euro üzerinden aynı aracı ülke piyasasına sokmaya çalıştı. haliyle olan kullanıcılara oldu. amblem farklı olunca fiyatlar ciddi oynamaya başladı. ayrıca manuel seçeneğin otomatik kadar getirilmemesi ayrı bir dert. en iyi çözüm sıfır gt86'yı çekiciden servise indirip 2jz'lemektir :)
2jz'lemek çok pahalı gelirse eğer hks supercharger kit yapılıp, seve seve binilmesi gereken arabadır.
Ama maalesef ülkede bırakın hks kit'i arabanın manuel vitesini bulmak bile dert.
Temel olarak Track day veya drift olayına çok uygun olan araç. Özellikle bu tür kullanımlar için önemli olan sadece güç değildir. Aracın şasisinin yere olan yakınlığı ağırlık dağılımı bunlardan öte dayanıklı ve uzun süre yüksek devir altında sorun çıkatmayacak başınızı ağrıtmayacak olması çok çok önemli. Bunun içinde gayet kullanışlı bir araç. Yurdum insanın filmlerden ve oyunlardan etkilenmesi normal fakat bu araçtan yararlanmak için çok çok yüksek maliyete ihtiaç duyulmamakta ( Ülkemiz koşulları ekstrem olduğu için dışrda tutmak gerek). Egzoz ve motora yapılacak ufak dokunuşlar süspansiyon iyileştirmeleri biraz ağırlık azaltımı ile hafta sonları veya her akşam sadece yakıtını koyup turlarca içinizdeki tutkuyu araçla özdeşleştirerek keyif alabilirsiniz. Bir çok kişi bu aracı bir sınıfa koymaya çalışacaktır ama bu araç rakiplerinden öte özelliklere sahip. Öncelikle çok farklı amaçlarla kullanılan devşirme platformla üretilmiş bir araç değil motoru çift enjeksiyon teknolojisi kullanan boxer motor ( ki boxer motorun aracın dengesi için olan önemi yadsınamaz ) bunların dışında aracın karoser yapısı tamamen sürücü ile birleşebilmek üzere tasarlanmış. Toyota düşük maliyette yüksek keyif alabileceğiniz sürüş performansınızı tamamen yansıtabileceğiniz sınırlarınızı zorlayabileceğiniz bir araç üretmiş. Bunu daha öncede efsane Ae86 corolla da görmüştük. Öyle ki Toyota ürettiği araca öyle güveniyor ki aklınıza gelebilecek her tür yarışta bu aracı rahatlıkla görebilirsiniz. Son zamanlarda da rallilerde boy göstereceğini görüyoruz. Drift mi yapmak istiyorsunuz bir gt86 alın pistte zamanlama yapıp sınırları zorlamak mı istiyorsunuz gt86 alın toprak zeminde adrenalin mi gt86 alın. Kısacası sürüşünüzü içinizdeki yarışçıyı dışarı çıkartabileck en kolay yol.
Böyle uğraşılmış olan bir otomobili, 200hp olarak üretip satanlara yazıklar olsun diyorum.
En azından opsiyon da olsa bir turbo veya supercharger'da olsaydı iyi olurdu, daha önce de söylemiştim..
Toyota'nın Subaru ile ortak üretimi olan modeldir. Subaru BRZ bu otomobilin Subaru armalı ikizidir. Amerika ve Kanada'da ise Toyota'nın spor alt markası olan Scion armasıyla Scion FR-S ismiyle satışa sunulmuştur.

İnternette çok övüldüğünü gördüm. İmkanım olsa bir tane alıp kuyruğunu sallata sallata gezmek isteyeceğim araba.
ismini, pistonların uzunluk ve genişlikleri aynı zamanda da egzoz uçlarının boyutu olan 86 mm’lik ölçüsünden alır.

Toyota'dan test için ne kadar istemiş olsam da basın test aracının yanına dahi yaklaşamadığım içimde ukte kalan araçtır.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri