japon üretici toyota'nın 1973-1993 yılları arasında ürettiği otomobil modelidir. ülkemizde de örnekleri mevcuttur.
özellikle 80'li yılların başına damgasını vurmuş arabadır.
67 ila 109 beygir güce sahip versiyonlarıyla yollardadır.
Türkiye'ye genel olarak önde uzunlamasına sıralı yerleşimli 6 silindirli 2.0 litrelik benzinli motorla ithal edilmiştir. Silindir başına 4 supap teknolojili motorun üst kapağında 24 VALVE yazması bile dönemi için etkileyicidir.
5 ileri manuel şanzımanı uzun oranları bir yana uzun vites topuzuyla da minibüsçü edasıyla yol almanızı sağlar. Direksiyonuna geçtiğinizde ova gibi kocaman motor kaputunu izleyerek seyahat edersiniz.
Kaputun iki tarafında aracın uçlarını kestirebilmeniz için istenildiği takdirde aydınlatılabilen sis lambaları vardır.
Döneminin ilerisinde üretilmiş otomobiller kategorisinde bulunan otomobil.
Cok kucukken star tv deki guzellik yarismasi odul olarak Toyota Cressida veriyordu. Otomobili ilk olarak orada gormustum. Seneyi sormayin hatirlamiyorum :)
ST150 1991 Star TV güzellik yarışmasında birincilik ödülü olarak verildiğini hatırlıyorum. Sahibi Jülide Ateş olmuştu sanki...
EDİT: Jülide Ateş değilmiş, birinci ağızdan öğrendim :)
aslında toyota'nın mark II modelinin 3, 4, 5 ve 6. nesil kasalarına isim. daha sonra yerini toyota avalon'a bıraktı.
japon pazarına özel, orta sınıf arkadan itişli otomobil Toyota mark 2'nin, Japonya dışı ve özellikle soldan direksiyonlu ülke pazarlarına yönelik (Amerika, Ortadoğu ve Avrupa gibi) ikiz modeli.

1973 yılında üretimine başlandı. Amerika birleşik Devletleri'nde ağabeyi crown modelinin yerini aldı, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemine sahipti. X30-X40 modelinde sedan, station wagon ve 2 kapılı coupe gövde seçenekleri, 1.8 litre ile 2.2 litre arasında değişen R tipi 4 silindir, 2.0 litre ile 2.6 litre arasında değişen M tipi sıralı 6 silindir benzinli motor seçenekleri vardı. X60 modelinden itibaren de 2.0 litrelik sıralı 6 silindir, 1G tipi kare motor seçeneği eklendi.

türkiye pazarında 1990-1993 yılları arasında satılan cressida gx81 modelinde, 2.0 litrelik 1G-EU sıralı 6 silindir tek nokta enjeksiyon benzinli motor, 5 ileri uzun oranlı W56 manuel şanzımana kombine idi. Amerika ve Ortadoğu pazarındaki uzatılmış tamponun aksine, Türkiye'de satılan cressida'larda jdm tampon ve çamurluk köşe lambaları vardı ve bu araçların çoğunluğu adana plakalıydı.

Toyota cressida'nın yerini 1994 yılında Amerikan pazarı için önden çekişli Toyota avalon aldı.
Yaklaşık 6 ay sahibi olduğum harikulade Japon orta-üst sınıf otomobili.
Videoları şu şekildedir:
Bölüm 1: www.youtube.com/watch?v=Vw5cfJbQaWo&t=5s
Bölüm 2: www.youtube.com/watch?v=0OZ7U3WIsVg&t=9s
Bölüm 3: www.youtube.com/watch?v=SzWakT_9VRc
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri