Toyota başlığı altında görmeyince şaşırdığım araçtır kendisi. Sesiyle, gidişiyle oldukça yeterlidir. Hatta filtre egzozlu örneklerinin sesi, bünyesinde barındırdığı lift teknolojisi ile ep3'e oldukça benzerdir. Ülkemizde hak ettiği değeri bulamayan araclardandir. Ayrıca yağ pompaları kronik sorunludur
Yağ pompalarındaki sorun sebebiyle zamanında bol bol motorun yatak sarması problemi yaşayan araba. Onun dışında sesi, nefesi, devir çevirmeye karşı istekliliği çok güzeldir. honda civic ep3 type-r gibi dönme ve durma özürlüsü de değildir.
Typer' a, ve Subaru STİ'a sapladığı videoları izlediğimden beridir hayranı olduğum araçtır kendileri.
honda civic ep3 type-r'ın üvey kardeşi olan otomobil.
1.8 litrelik atmosferik motoru 192 beygir ve 180 Nm tork üretir. Devir dönmeyi sever, gücü çok yüksek devirlerde verir. Tork fakiri oluşu biraz can sıkar, düşük devirlerde gaza bastığınızda evde kimseyi bulamazsınız, gitmez. Ep3 Type-r'a göre daha iyi yol tutar, frenleri de daha iyidir. Ülkemizde maalesef hakettiği değeri görememiştir. 1210 kilogramlık bu aletin ortalama yakıt tüketimi sakin kullanınca 8 litrelerdedir. Temizini bulunca alıp köşeye atmak gerekir de gel de bulasın.
Honda'daki Vtec gibi işlev gören VVT-i teknolojisine sahiptir. Duyumlarıma göre yağ sıcaklığı çabuk yükseliyormuş, yağ pompasının kırılması gibi durumları var. Çözüm olarak yağ soğutucu radyatör uygulayanları gördüm.
Sahibinden.com'da takip ettiğim kadarıyla ikinci elinin hayli yavaş olduğu araç.
EP3 Type-R yerine düşünülebilir araç.
Fitek abi yaauv diye gezenlerin haberi olmadığı araba. Piyasası Honda gibi şişirilmemiştir.
1.8 T’deki T, turboyu temsil etmeyen arabadır. Kendisi atmosferiktir.
Ülkemizde maalesef hak ettiği değer görmemiştir . Mükemmel bir otomobildir kendisi
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri