Bir dönem wrcde yarışmış ,70-06 arası üretilmiş otomobil .93-99 arası üretilen versiyonları çok güzeldir.
30 yaş üstü herkesin canlı bir kaç kez gördüğü, bir dönem rallilerin vazgeçilmezi olan, nedense hep uçarken gördüğüm otomobil. kapanıp açılan farları hepimizin gönlünü fethetti kabul edelim.
Türkiye de bir adet turbo 4 çeker cadde versiyonu vardı. Geçen yıl satılıktı ve ortadan kayboldu. Kıymetli bir araçtır.
Bu tarz arabalara bakinca yenilere araba demek icimden gelmiyor.
Ailemizin şanssız üyesi. Gençliğinde rallilerde bulunmuş, geçirmiş babamın 2000 senesinde aldığı ugraşmayı düşündüğü ST162 kasa kodlu Celica, ailecek Toyota firmasına bakış açımızı değiştirmişti. Babam aracı bana verdi tabii ama hikayesi ile birlikte.

Bu araba ilk geldiğinde orijinal haliyle, açılıp kapanan farlarıyla oldukça ilgi çekiyordu. Sonra tanıdık diye bir usta ile iletişime geçtık (geçmez olaydık). Fast and Furious'un ilk iki filmindeki modifiyeleri arabanın üstünde bir güzel denedi. O sıralar babam çok ilgilenemiyordu bazı durumlar yüzünden ve haliyle bende küçüktüm. Araç gri renkten, kırmızıya çevrilmiş ve iğreti duran bir body-kit ile orijinalliği mahvedilmişti. Şuan 323 ve 200SX benziyor... Ama ne olursa olsun performansı, konforu ve rahatlığı başka hiç bir araba da yaşayamadım. 2.0cc 3S-GE motoru oldukça güzel ivmeleniyor. Araç tam bir Retro havası yaşatıyor. Night Rider playlistleri ile farlar açık bir şekilde çok gece turu atmışımdır.

Velhasıl bu araba bizim ailemizin bir ferdi oldu. Ama artan benzin fiyatları ve aracın yedek parçalarının bulunma zorluğu bizi "keyfi satılıktır" ilanı vermemize neden oldu. Büyük ihtimal şu aralar satılmayacak. Hiç te istemiyorum aslında. Şayet satılmazsa Carlos Sainz Edition adı altında aracı WRC ve Retro havasına göre restore etmek istiyorum. Şans dileyin sözlük.
Ralli tarihinin içinden geçen otomobil zira Lancia Delta İntegral kendisini yakından ilgilendirir.
Bakınca Carlos Sainz aklıma gelen otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri