Bir dönem wrcde yarışmış ,70-06 arası üretilmiş otomobil .93-99 arası üretilen versiyonları çok güzeldir.
30 yaş üstü herkesin canlı bir kaç kez gördüğü, bir dönem rallilerin vazgeçilmezi olan, nedense hep uçarken gördüğüm otomobil. kapanıp açılan farları hepimizin gönlünü fethetti kabul edelim.
Türkiye de bir adet turbo 4 çeker cadde versiyonu vardı. Geçen yıl satılıktı ve ortadan kayboldu. Kıymetli bir araçtır.
Bu tarz arabalara bakinca yenilere araba demek icimden gelmiyor.
Ailemizin şanssız üyesi. Gençliğinde rallilerde bulunmuş, geçirmiş babamın 2000 senesinde aldığı ugraşmayı düşündüğü ST162 kasa kodlu Celica, ailecek Toyota firmasına bakış açımızı değiştirmişti. Babam aracı bana verdi tabii ama hikayesi ile birlikte.

Bu araba ilk geldiğinde orijinal haliyle, açılıp kapanan farlarıyla oldukça ilgi çekiyordu. Sonra tanıdık diye bir usta ile iletişime geçtık (geçmez olaydık). Fast and Furious'un ilk iki filmindeki modifiyeleri arabanın üstünde bir güzel denedi. O sıralar babam çok ilgilenemiyordu bazı durumlar yüzünden ve haliyle bende küçüktüm. Araç gri renkten, kırmızıya çevrilmiş ve iğreti duran bir body-kit ile orijinalliği mahvedilmişti. Şuan 323 ve 200SX benziyor... Ama ne olursa olsun performansı, konforu ve rahatlığı başka hiç bir araba da yaşayamadım. 2.0cc 3S-GE motoru oldukça güzel ivmeleniyor. Araç tam bir Retro havası yaşatıyor. Night Rider playlistleri ile farlar açık bir şekilde çok gece turu atmışımdır.

Velhasıl bu araba bizim ailemizin bir ferdi oldu. Ama artan benzin fiyatları ve aracın yedek parçalarının bulunma zorluğu bizi "keyfi satılıktır" ilanı vermemize neden oldu. Büyük ihtimal şu aralar satılmayacak. Hiç te istemiyorum aslında. Şayet satılmazsa Carlos Sainz Edition adı altında aracı WRC ve Retro havasına göre restore etmek istiyorum. Şans dileyin sözlük.
Ralli tarihinin içinden geçen otomobil zira Lancia Delta İntegral kendisini yakından ilgilendirir.
Bakınca Carlos Sainz aklıma gelen otomobildir.
1970'te arkadan itişli bir 4 silindir coupe olarak, 4 kapılı kardeşi carina'yla aynı platformda ve aynı zamanda piyasaya çıkmış toyota modeli. coupe ve liftback gövde tiplerine sahipti.

A kodlu platform önde boylamasına motor arkadan itişli olup, önde mcpherson askılar ve disk frenler arkada da live axle süspansiyon sistemi ve tambur frenler vardı. bu platform e kasa kodlu corolla ile t kasa kodlu corona'nın arasında konumlanmıştır.

sadece dört silindir motorların (r, s, a ve t tipi) kullanıldığı celica; crown ve mark 2'de kullanılan sıralı 6 silindirli m tip motora sahip celica xx (supra) modeline öncülük etmiştir. celica xx'in (yani supra'nın) dört silindir celica'dan farkı daha uzun burnuydu.

birinci nesil celica (a20 ve a30) 1970-1977 yılları arasında, ikinci nesil celica (a40 ve a50) 1978-1982, üçüncü nesil arkadan itişli son celica (a60) 1982-1985 yılları arasında üretildi. celica ve carina 1985 yılından sonra yeni corona'nın önden çekişli t tipi platformuna evrildi.
Neler yapmadım ki onunla... Diriftler... Draglar...
(bkz: NFS Underground 2)
Ralli efsanesidir. Beyaz üstüne kırmızı decallisi meşhurdur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri