Toyota'nın 1982'den beri ürettiği ve yıllarca Amerika pazarında en çok satan otomobil unvanını elde eden üst sınıf sedan modelidir. Amerika pazarı için üretilmiştir.

Bir dönem Türkiye'de satılmıştı ve ben de XV30 ve XV40 kodlu gövdelerini kullanmıştım. Özellikle XV40 kodlu Camry son derece keyifli, beklentilerin çok üzerinde performans gösteren, 3.5 litrelik V6, 272 bg'lik motoruyla sürücüsünü şaşırtan bir otomobildi.

Üstelik çok rahattı, yumuşak süspansiyona sahipti, kabini kaliteliydi... Elbette çok satmadı Türkiye'de, hatta test ettiğim dönem Honda Legend ile karşılaştırmasını bile yapmıştık.

Camry aynı zamanda Toyota'yı NASCAR'da da temsil eden otomobil olduğu için son derece önemlidir.

Şu sıralar Amerika'da daha çok hibrit versiyonları satılıyor ve neredeyse tüm taksiler Camry.

Otomobilin yeni gövdesi Detroit'te tanıtıldı...
Toyota'nın yüz akı, önden çekişli büyük otomobil. satıldığı pazarlarda Corolla'nın bir boy büyüğü olarak geçer. Japonya'da "Corolla" mağazalarında satılmaktadır. ve uzun yıllardır Amerika'nın en çok tercih edilen binek aracıdır. bu yıl için tamamen yenilendi.

iki tip camry vardır. "narrow body" V şasili Toyota camry, Vista ve Vista ardeo (station wagon) olarak da bilinmektedir, dizel motor seçeneğine sahip tek camry şasisidir ve Japonya pazarına özeldir (1.8 litre C tipi). dünya geneline üretimi ve satışı yapılan "wide body" XV şasi camry'ler ise daha büyük otto ve paralel hibrit motor seçeneklerine sahiptir (2.5 veya 3.5 litre GR tipi V6 veya 2.4 litre AZ tipi 4 silindir).

lexus es ve avustralya malı Toyota aurion, camry'den türetilmiş pazara özel araçlardır. ayrıca, Toyota estima/previa'nın ikinci ve üçüncü nesli de yine camry ile ortak yürür aksamı paylaşmaktadır.
Orta Doğu'nun Corolla'sı.
Avensis yerine Avrupa'ya geri döneceği söylenen araba. En büyük kozu hibrit modeli olacaktır.
Yarın Türkiye lansmanı yapılacak, yakın bir zamanda satışa sunularak 9 yıllık hasretimizi giderecektir.

Edit: Amerika ve Orta Doğu'da pek çok Camry satılıyorken, bu satış fiyatıyla Türkiye'de yine ender görülecektir...
reklamında mı desem lansmanında mı desem ne olduğu belli olmayan bir jingleda doğan Kabak'ı oynatıp son derece şaşırtmış firma. kim kardeşim doğan kabak? koca bir firma reklamında bir youtuber oynatacak kadar düşürür mü kendisini?

araca gelecek olursak arabadan az anlayan kitleyi bile son derece memnun eden, arada güzel şeyler de görüyoruz dedirten bir gelişme olmuş hepimizi mutlu etmiştir. umarım renocu, doblocu kitlenin dikkatini çeker ki kıymeti bilinir. zira çok cesur bir hamle vasat ülkemiz için.

yazıldığı gibi 2.5 cc motor ile gelecekse çöp proje olma ihtimali kuvvetli. :(
Lansman indirimi adı altında 479 bin lira fiyat biçilmiş otomobil. Liste fiyatı ise 555 bin lira. Maalesef çöp proje olmaktan kurtulamayacaktır.

Senin mis gibi 1600cc Avensis'in varken bu maceraya ne gerek vardı? Bu millet 0 km'si 477 bin liraya E class satılırken Camry alır mı hiç?

Bu vergilendirme sistemi bizi elektrik süpürgesi kıvamındaki motorlara mahkum eden bir sistem. İyi bilinen böyle bir gerçek varken, bilemiyorum Altan. Bilemiyorum.
Adaletsiz vergi sistemine takılmasa çok hoş ve alınabilir 2.5 litrelik bir hybrid motor ile gelen otomobildir. ayrıca en üst donanım paketinde dahi elektrikli bagaj kapağı olmaması şaşırtmıştır.
(bkz: toyota’nın sunroof alerjisi)

neden kardeşim neden ? hyundai i20’de bile açılır cam tavan varken neden sunroof bile yok neden ? çoğu üst segmentte ayakla açılan bagaj kapağı varken neden elektrikli bagaj kapağı yok neden ?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri