Toyota'nın 1982'den beri ürettiği ve yıllarca Amerika pazarında en çok satan otomobil unvanını elde eden üst sınıf sedan modelidir. Amerika pazarı için üretilmiştir.

Bir dönem Türkiye'de satılmıştı ve ben de XV30 ve XV40 kodlu gövdelerini kullanmıştım. Özellikle XV40 kodlu Camry son derece keyifli, beklentilerin çok üzerinde performans gösteren, 3.5 litrelik V6, 272 bg'lik motoruyla sürücüsünü şaşırtan bir otomobildi.

Üstelik çok rahattı, yumuşak süspansiyona sahipti, kabini kaliteliydi... Elbette çok satmadı Türkiye'de, hatta test ettiğim dönem Honda Legend ile karşılaştırmasını bile yapmıştık.

Camry aynı zamanda Toyota'yı NASCAR'da da temsil eden otomobil olduğu için son derece önemlidir.

Şu sıralar Amerika'da daha çok hibrit versiyonları satılıyor ve neredeyse tüm taksiler Camry.

Otomobilin yeni gövdesi Detroit'te tanıtıldı...
Toyota'nın yüz akı, önden çekişli büyük otomobil. satıldığı pazarlarda Corolla'nın bir boy büyüğü olarak geçer. Japonya'da "Corolla" mağazalarında satılmaktadır. ve uzun yıllardır Amerika'nın en çok tercih edilen binek aracıdır. bu yıl için tamamen yenilendi.

iki tip camry vardır. "narrow body" V şasili Toyota camry, Vista ve Vista ardeo (station wagon) olarak da bilinmektedir, dizel motor seçeneğine sahip tek camry şasisidir ve Japonya pazarına özeldir (1.8 litre C tipi). dünya geneline üretimi ve satışı yapılan "wide body" XV şasi camry'ler ise daha büyük otto ve paralel hibrit motor seçeneklerine sahiptir (2.5 veya 3.5 litre GR tipi V6 veya 2.4 litre AZ tipi 4 silindir).

lexus es ve avustralya malı Toyota aurion, camry'den türetilmiş pazara özel araçlardır. ayrıca, Toyota estima/previa'nın ikinci ve üçüncü nesli de yine camry ile ortak yürür aksamı paylaşmaktadır.
Orta Doğu'nun Corolla'sı.
Avensis yerine Avrupa'ya geri döneceği söylenen araba. En büyük kozu hibrit modeli olacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri