67-70 yılları arasında toplam 351 tane üretilen japonların ilk süperspor otomobili.2,0 veya 2,3 litre sıralı altı silindir motorları vardır.
görünümüne hayran olduğum, sıralı altı kavramının japon temsilcisidir.

(bkz: sıralı tip motor)
İnsanı o yılların zengin bir genci olarak doğmadığına pişman eden arabaların başında gelendir.
Toyota 2000GT Japonya’yı temsil eden otomobillerden biridir.
1967’de kuyruklu yıldıza benzeyen görünümüyle Toyota 2000GT, zamanında otomobil meraklılarının hayal güçlerinin ötesine geçen bir rüya otomobildi. Hava mukavemetini en aza indiren mermi şeklindeki 2 kapılı gövdesi hayretle karşılandı ve hakkında yıllar boyunca konuşulacaktı.
Nerdeyse hiçbir mekanik parçası üretimdeki araçla aynı değildi. Şasinin omurgasına geniş bir kesit verilerek, önde ve arkada tam bağımsız çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanılmıştı. Önde konumlandırılmış motor 150 HP üretebilen 2 litrelik sıralı altı silindirli bir DOHC idi. Bu motor Yamaha ile birlikte üretilmişti, fakat Yamaha’nın tek katkısı bu değildi; örneğin ahşap gösterge panellerinde kullanılan piyano materyalleri de Yamaha tarafından sağlanmıştı.
Toyota 2000GT sadece güzel değildi. Bu ince işçilik ürünü makineler Fuji ve Suzuka dayanıklılık yarışlarında sayısız zafer kazandı. Yatabe test sürüşünde de bir uluslararası hız rekoru kırdı. Japonya’da kim o zamanlar 220 km/s’lik bir hız rekorunu hayal edebilirdi ki? Araç tüm dünyada ün kazanmıştı ve 007 film serisinin beşinci filmi olan ‘You Only Live Twice’da Bond’un otomobili olarak, özel bir üstü açılabilen 2000GT olarak boy gösterdi.
Ama Toyota biliyordu ki böyle ir Super GT asla halk arasında satmazdı.. Araç 2.380.000 yen turan fiyatıyla lüks bir sedan Crown’un iki katına mal oluyordu. ABD’ye ithal edilecek olan sürümü için bir otomatik vites sistemi hazırlanmış ve motoru elden geçirilmiş bir sürümü düşünülmüş olsa da, 300 civarı üretildikten sonra 2000GT piyasadan tamamen silindi..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri