1937'de kurulmuş japon otomobil devi. kurulduğu yıldan bu yana sürekli bir gelişim gösteren toyota, geçtiğimiz yıllarda dünyanın en çok satan otomobil firması ünvanını tam 77 yıl aradan sonra general motors'un elinden alabilmiştir.

ülkemizde fiat ve alman firmaların dominasyonu nedeniyle sürekli bir burun kıvrıldığından yeteri itibarı bence bir türlü elde edememiştir.
Corolla modeli, dünya genelinde 40 milyonun üzerinde satılmıştır ve bu sayı ile en çok satan otomobil modeli olmuştur.
Araçalarında kullandıkları klimalar da ne var bilmiyorum ama hayvani soğuk üflüyorlar. İstanbul sıcağında 5 dakika da aracın içini 18 yaptığına şahit oldum. Bazen büütn artıları haricinde sırf kliması için tercih edebilirim gibime geliyor.
Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur.Soyadın dan yola çıkarak toyota ismini kullanmışlardır.Otomotiv sektöründen önce tekstil makinaları üretiyorlardı.Ayrıca üretim sistemi 80li yıllardaki petrol krizinde Amerikan sanayisini kurtarmıştır. Üretim sistemi kısaca ihtiyaç kadar üretim esaslıdır,müşteri fabrikaya-fabrika tedarikçilere siparişte bulunarak minimum stokla üretim yapar.Fabrika'daki disiplin anlayışı sevilesi türdendir.
Sakarya'da yer alan firma üretim hızı rekorları kırmış, araçlarında güvenlik donanımı ilk sırada yer alan ve bir çoğu standart olarak sunulan, plastik kalitesi japonlar arasında daha iyi duran ancak sac kalınlığı ve dayanımı düşük olduğundan dolu altında kolaylıkla bir çok göçük oluşan markadır.
iç içe geçen iki oval ile t harfini tasvir eden ambleme sahip marka.

bu küçük elipslere, müşterinin ve otomobilin kalbi anlamı da yüklendiği söyleniyor. geniş açıdan aldığımızda ise, üçlünün müşteri memnuniyeti, takım ruhu ve ilerleme isteğini temsil ettiği de ifade ediliyor.
geçtiğimiz yıl türkiye'deki satışlarını %41 artırarak 50.937 adetlik otomobil satışıyla rekor kıran marka.
dünya genelinde ise 10 milyon 151 binlik satışları vardır.
emniyet kemeri arızası nedeniyle 2,9 milyon aracını geri çağıran otomotiv firması.

emniyet kemerlerinin koltuk kenarlarına takılı metal kısımlarından zarar görme ihtimali olmasından dolayı geri çağırma kararı alınmış.
geri çağrılacak araçlar, temmuz 2005 - ağustos 2014 arasında üretilen ve tüm dünyaya satılan rav4 suv modeli ve ekim 2005 ile ocak 2016 arasında üretilen ve sadece japonya’da satılan vanguard suv modelleri.

kaynak
hidrojen yakıt hücreli mirai modeli ile yılın en çevreci otomobilini üreten marka.

tüm dünya emisyon skandalı ile sallanırken bu adamlar en çevreci otomobili yapıyor, hatta ilk üçte yenilenmiş haliyle toyota prius da bulunuyor. bu adamlar daha ne yapsın.
toyota plazalardan nisan ve mayıs aylarında 4 adet bridgestone, lassa veya michelin marka lastik alan kullanıcılarına bir sonraki bakımda kullanmak üzere 80 tl’lik indirim kuponu hediye eden otomobil şirketi.
  • / 6
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri