otomatik şanzımanlı araçlarda bir nevi debriyajın işini gören hidromekanik aksam. dört ana unsurdan oluşur; pompa, türbin, stator ve şanzıman sıvısı.

çalışma prensibi; motordan gelen gücü pompa yardımıyla kendisine paralel bulunan ve şanzımana bağlı olan türbine aktarır. yani vantilatörün pervanesi gibi eğilimli yapraklara sahip olan pompa sıvıyı karşı tarafa yollayarak torku türbine ve dolayısıyla vites kutusuna gönderir. kapalı bir mekanizma içerisinde dönen sıvı, yaprakların ters eğilimleri nedeniyle pompaya geri dönerken, ters taraftan çarpıp dönme hızını yavaşlatmaması için arada stator denen üçüncü bir pervaneye ihtiyaç duyar. böylece uygun açı ile türbinden dönen sıvı, pompanın dönüş yönünde döngüye katılarak verimi arttırır.

manuel viteslerde debriyaja basarak motor - diferansiyel - tekerlek düzlemindeki gücü kesebiliyorduk, ancak bu sistemde gaza basmasak bile çok düşük bir güçte döngü devam eder. ayağımızı frenden kaldırdığımızda arabanın kendiliğinden hareket etmesi bundan gelir. veyahut yokuşta aracın durma özelliği yokuş kalkış desteği - hill holderın temelinde bu vardır, arabayı hareket ettirecek kuvvet, yokuşta da kaymasını engelleyerek sabit gibi durmasını sağlıyor.
statorun devreden çıkarılarak daha verimli çalışması için araştırmaların devam ettiği yalancı debriyaj.
Eski amerikan arabalarında motorun ürettiği gücün çoğunu emmesiyle meşhurdur.
Çoğu markanın akıbeti belli olmayan otomatik vites sistemleriyle başının derde gireceğini anladığında tekrar döndüğü sistemdir.
Tork konvertörlü şanzımanın bir parçası olan mekanik aksam.
Toyota Corolla 1,6 MDS arabada bulunan CVT şanzımanda sonradan keşfettiğim bir bölüm meğer tork konvertörü varmış, debriyaj niyetine.
motor ile şanzıman arasında yer alır ve motordan aldığı torkun etkisini belli bir süre 2-2.5 kata kadar yükselterek şanzımana aktarır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri