mekanik debriyaj sistemi yerine tork konvertörü kullanan şanzıman tipi. diğer otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar ve tam otomatik şanzımanlara kıyasla daha yüksek tork mukavemetine sahiptir. daha uzun ömürlüdür.
Çoğu markanın tekrar döndüğü şanzıman tipidir.
Sorunsuzluğu ile her zaman tercih sebebi olan şanzıman tipi. Markalar çift kavramalı şanzımanları falan denediler, hatta gövde gösterisi falan da yaptılar. Ama bu şanzımanların ısınma ve baskı balata problemlerinden dolayı şikayetler çığ gibi büyüdü.
Aşırı zorlamadıktan sonra, bence en güzel şanzıman tipi. Basit, kullanışlı, hafif ve dayanıklı.
Büyükşehirlerde tercih edilmesi gereken şanzıman tipi. Sıyırmalar, ısınmalar masraflar yoktur. Araç hurdaya çıkar bu şanzımanı ilk günkü gibi kalır.

(bkz: Tarih tekerrürden ibarettir)
Her ne kadar sorun yumağı olmayan ve uzun ömürlü bir kavrama tipi olsa da, neticede içindeki sıvının niteliğinden ve dolaşımı yüzünden verimsiz, kayma değeri çok daha fazladır tork konvertörü.

Bu da ilk kalkışlarda ve vites geçişlerinde şanzımana gerekli ilk torku verebilmesi için motorun daha fazla yakıt harcaması demek (emisyon muhabbetine zaten girmiyorum).

Ayrıca dediğim gibi kayması çok yüksek olduğu için taşıtın ivmelenmesini kontrol etmek çok zor, tam otomatik şanzımanlı araçla yokuş aşağı hız yapılmaz, hız mümkün olduğunca sabit tutulmalı, yoksa fren sistemini elinize alma ihtimali bile var.
Piyasasaki en tercih edilesi sanziman tipidir. Sehir ici kullanici iseniz ve dsg’nin kazandirdigi o milisaniyelere takikdegilseniz en uygunu tork konvertorludur. Dsg gibi titreme yapmaz, isinmaz, zirt pirt bozulmaz. Aman dikkat, tek kavrama diye otomatiklestirilmis tek kavrama manuel sanziman ile karistirilmasin. Bu ne kadar mutlu ederse digeri de kullanicisini o kadar uzebilir
Basitçe çalışma prensibini açıklayacak olursak; Vantilatör ve karşısına yerleştirdiğiniz rüzgar gülü benzetmesi tork konvertörünü herkesin anlayabileceği kadar basitleştirir. Vantilatör motoru, rüzgar gülü tork konvertörünü, aralarındaki hava akımı ise gücün aktarımını sağlayan sıvıyı temsil eder. Vantilatörün hızı ne kadar artarsa oluşan hava akımının rüzgar gülünü çevirme gücü artar. tahmin edilebileceği üzere aktarmada direnç ne kadar yüksek olursa oluşan devir o oranda azalır. Bunu optimize etmek için enerjinin iletiminde rol alan konvertör içindeki sıvının akışkanlığı önemli bir unsurdur. Hatta bazı şanzımanlarda (bkz: 7g-tronic plus) vites geçişinden sonra gücün aktarma kaybını azaltmak için baskı balataları da bulunur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri