Öncelikle: #16167

(bkz: sözlüğümüzde yapılan geliştirmeler) Sözlük hakkındaki düşüncelerinizi buraya yazabilirsiniz, bu tür başlıklar yerine tek bir başlık altında olması daha verimli olur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Puanlama sisteminin teşvik etmeye çalıştığı en önemli iki unsur içerik kalitesinin yüksek tutulması ve içeriklerin olabildiğince çeşitlendirilmesi. Bu sebeple takipçi sayısı ve başlık sayısı sıralamanızı yukarı çıkaran faktörler. Bu açıdan hedefine uygun hareket ettiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan eleştirilen puanlar arası fark konusu tartışılabilecek bir konu. Ama başlık denetimi konusunda yönetim gereksiz gördüğü başlıkları kaldırmak, ismini düzenlemek yada benzer bir başlığa yönlendirmek gibi işlemleri gecikmeden yerine getiriyor. Şikayet butonunu kullanarak yardımcı olursanız süreç daha da hızlanır.

Sözlük platformunun diğer iletişim mecralarından farkı nesnel değerleri, bilgi, tecrübe ve öznel değerlerle bir arada sunabilmesidir. Salt bilgi arayanlar zaten Wikipedi gibi kaynaklara başvurabilir. Sadece araç sahiplerinin tecrübelerinden faydalanmak isteyen yığınla araç forumları içinde yüzebilir. Sırf sosyal medyada var olmak, sesini duyurmak için kişisel görüşlerini paylaşmak isteyen twitter, facebook, instagram vs. kullanabilir. Fakat şu da bir gerçek ki Türkiye koşullarında bu üçünü bir araya nitelikli olarak getirebilen en iyi platformlarında başında sözlükler geliyor. Sözlüğü de nitelikli yapan ise nitelikli yazarların olmasıdır. Bu ortam sağlanamazsa zaten sözlük kendiğinden değerini yitirir.

Diğer yandan puan kasma maksatlı olarak algıladığım gözüme çarpan davranışlar da mevcut. Başlık altına ard ardına birkaç giri yazmak, başlık altında karşılıklı atışmalar çevirmek, sadece bakınızlardan ibaret araç listesi yazmak, niteliksiz giri (kalitesiz demiyorum) yazmak vs. Bunlar çoğunlukla yazarların heveslerini kaçırmamak adına aşırıya kaçmadığı sürece müdahale edilmiyor. Ama ileride bu durum daha fazla sıkıntı yaratması muhtemel olduğu için disiplin artırıcı müdahaleler artacaktır.

Özetle puan dağılımı tartışılabilir. Sonuçta sözlük yazarlar sayesinde bugünkü konumuna geldi. Ama Türkiye'deki otomotiv medyasının durumunun farkındaysanız sözlüğün düşünce özgürlüğü ve tarafsız bilgi konusunda ne kadar uğraş verdiğini farkedeceksinizdir.
tümünü gör