Uzun süre açıp açmamak konusunda direndiğim ve sonunda açmak zorunda hissettiğim, aslı toplam mesafeyi artırmak için başlık açmak olan konudur. Peki nedir bu toplam mesafe başlığı? Biliyorsunuz arabalı sözlük oluşumunda yazar arkadaşlarımızın enler listesindeki yerinde, toplam mesafesinde ve ortalama hızlarında etkili olan bir puanlama sistemi mevcut. Bu puanlamaya en büyük katkıyı yanlış bilmiyorsam başlık açmak sağlıyor. Gelelim bu sistemin durumuna, son zamanlarda bazı arkadaşların saçma başlıklar açtığını düşünüyorum yani sırf başlık açmak için açılmış başlıklar var. Ne bir otomobili ne de bir durumu anlatmayan baya zorlanmış yazılar var. Belki bu benim saçmalamamdır veya abartıyorumdur ancak gördüğüm maalesef budur. Bu gidişle sözlüğün sevilmeyeni olacağız ya hadi hayırlısı ben yine de bildiğimi söyleyeyim.
Not: 'peki sen şuan ne yaptın?' diyen arkadaşlar daha önceki başlıklarıma bakabilirler.
Öncelikle: #16167

(bkz: sözlüğümüzde yapılan geliştirmeler) Sözlük hakkındaki düşüncelerinizi buraya yazabilirsiniz, bu tür başlıklar yerine tek bir başlık altında olması daha verimli olur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Puanlama sisteminin teşvik etmeye çalıştığı en önemli iki unsur içerik kalitesinin yüksek tutulması ve içeriklerin olabildiğince çeşitlendirilmesi. Bu sebeple takipçi sayısı ve başlık sayısı sıralamanızı yukarı çıkaran faktörler. Bu açıdan hedefine uygun hareket ettiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan eleştirilen puanlar arası fark konusu tartışılabilecek bir konu. Ama başlık denetimi konusunda yönetim gereksiz gördüğü başlıkları kaldırmak, ismini düzenlemek yada benzer bir başlığa yönlendirmek gibi işlemleri gecikmeden yerine getiriyor. Şikayet butonunu kullanarak yardımcı olursanız süreç daha da hızlanır.

Sözlük platformunun diğer iletişim mecralarından farkı nesnel değerleri, bilgi, tecrübe ve öznel değerlerle bir arada sunabilmesidir. Salt bilgi arayanlar zaten Wikipedi gibi kaynaklara başvurabilir. Sadece araç sahiplerinin tecrübelerinden faydalanmak isteyen yığınla araç forumları içinde yüzebilir. Sırf sosyal medyada var olmak, sesini duyurmak için kişisel görüşlerini paylaşmak isteyen twitter, facebook, instagram vs. kullanabilir. Fakat şu da bir gerçek ki Türkiye koşullarında bu üçünü bir araya nitelikli olarak getirebilen en iyi platformlarında başında sözlükler geliyor. Sözlüğü de nitelikli yapan ise nitelikli yazarların olmasıdır. Bu ortam sağlanamazsa zaten sözlük kendiğinden değerini yitirir.

Diğer yandan puan kasma maksatlı olarak algıladığım gözüme çarpan davranışlar da mevcut. Başlık altına ard ardına birkaç giri yazmak, başlık altında karşılıklı atışmalar çevirmek, sadece bakınızlardan ibaret araç listesi yazmak, niteliksiz giri (kalitesiz demiyorum) yazmak vs. Bunlar çoğunlukla yazarların heveslerini kaçırmamak adına aşırıya kaçmadığı sürece müdahale edilmiyor. Ama ileride bu durum daha fazla sıkıntı yaratması muhtemel olduğu için disiplin artırıcı müdahaleler artacaktır.

Özetle puan dağılımı tartışılabilir. Sonuçta sözlük yazarlar sayesinde bugünkü konumuna geldi. Ama Türkiye'deki otomotiv medyasının durumunun farkındaysanız sözlüğün düşünce özgürlüğü ve tarafsız bilgi konusunda ne kadar uğraş verdiğini farkedeceksinizdir.
bunlar da ilginizi çekebilir