Drag yarışlarındaki en üst sınıf.
Bu sınıfta güvenlik nedeniyle 2008'den beri çeyrek mil yerine 305 m'de yarışılmaktadır.

Gezegendeki en hızlı akselarasyona sahip araçlar olup, 0-160 km/h hızlanmaları 1 sn altındadır. 8 litre motordan, nitro methane yakıtla 10000 beygir çıkartırlar. AFR 1.7'dir (birnoktayedi).
Basit yapı üzerinde muazzam komponentler ve teknik kullanılır. Örneğin motor blokları yekpare (billet) forged aliminyum bloklardan yapılır.
Sadece 305 metrede 500 km/h üzerinde hıza çıkarlar ve 4 saniye altında çizgiyi geçerler. İlk 100 metrede 8 g civarı yol tutarlar.
150 dB civarı ses üreten bu araçlar, bir F16'ının jet motoru kadar gürültülüdürler ve yakıt tüketimleri de tam yüklü bir Boeing 747 ile aynıdır.
'O nasıl kalkış' dedirten otomobiller. İnanılmaz bir ivmelenme var, bu G'ye nasıl dayanıyorlar anlamıyorum.
ancak küçük bir paraşütün açılması yardımıyla durabilen araçlara sahip yarış türü.
güç gösterisi. arabalarda hiç bir estetik yan yok. seyir zevki yok. birkaç saniye içerisinde bitiyor olay. tüm arabalar birbirinin aynı.
Drag yarışları arasında saygı duyduğum tek sınıf. Bir kere adamlar dürüst abi, tek amaçları insan vücudunun dayanabilecek en g-kuvvetine ulaşmaya çalışarak mühendislik geliştiriyorlar. Çünkü herkes bilir ki diğer bütün drag yarışlarında maharet pilotta değil aracı hazırlayandadır.
Arada sırada drag videolarını açıp izlediğim yarış arabaları. Genellikle tek atımlık canları var ama fizik kurallarına meydan okuyorlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri