1991 yılında hollanda merkezli kurulan navigasyon şirketi.

avrupa'da pazarın yaklaşık %50'sini ele geçirerek en büyük navigasyon firması olmayı başarmışlardır. harita yazılımı olarak, 2008'de tele atlas'ı bünyesine katan firma, tomtom maps haritalarını kullanmaktadır. dünya genelinde 300'den fazla şehrin haritasına sahiptirler. geçtiğimiz aylarda türkiye'ye de açılan şirket hızla büyümektedir.
türkiye'deki ürünleri için
(bkz: tomtom city)
(bkz: tomtom trucker 5000)
kullanıcıların en ilginç sürüş deneyimlerini görüntüleyen çekimlerini kısa filme dönüştüren navigasyon firması. isteyen herkes ‘bir otomobilde yaşam’ isimli kısa filmde oynayabilmek için çekimlerini 15 ağustos’a kadar uygulama veya facebook aracılığıyla gönderebilecekmiş:

--- spoiler ---
3 haziran 2016 - tomtom (tom2) yolda yaşamı konu alan bir kısa filmde yer alabilmeleri için dünyadaki sürücülere çağrı yapıyor. tomtom, sürücülerin gündelik veya sıra dışı, en ilginç ve favori sürüş deneyimlerini görüntüleyen çekimleri ‘bir otomobilde yaşam’ isimli filmde oynayabilmeleri için paylaşmalarını istiyor.

film tamamen gerçek sürücüler tarafından çekilen görüntülerden oluşacak ve yapımcılığını ridley scott’ın yaptığı ödüllü ‘bir günde yaşam’ filmini yöneten natalia andreadis tarafından yönetilecek. filmin prömiyeri bu yılın eylül ayında yapılacak.

andreadis konuyla ilgili şunları söyledi: "bir otomobilde yaşam günlük sürüşleri sırasındaki hikayelerini paylaşan dünyadaki sürücüleri bir araya getirecek. gerçek kişiler ve gerçek deneyimler ile çalışmayı çok seviyorum. ve sürücülerin bizimle paylaşacakları tüm harika videoları görmek için sabırsızlanıyorum."

katılmak isteyen kişiler akıllı telefonlar için özel olarak geliştirilmiş uygulama ile kendi görüntülerini göndererek veya bir facebook uygulamasına kendi filmlerini yükleyerek projeye dahil olabilecekler. filmleri teslim dönemi bugün başlıyor ve 15 ağustos'a kadar sürüyor.

tomtom genel müdürü corinne vigreux şöyle konuştu: “tomtom’un insanların hareket etmesine yardımcı olmak için gerçek bir tutkusu var. biz, tüm dünyada milyonlarca otomobil yolculuğunun kalbinde yer alıyoruz. sürücüler ile birlikte gerçekten benzersiz bir şey yaratmak için güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız."
--- spoiler ---
havayolu endüstrisinin sık uçan yolcu kulüplerinden esinlenilerek oluşturulan “öncelikli sürüş’e hoşgeldiniz” adlı bir kampanya başlatan firma. tomtom pazarlama başkan yardımcısı nuno campos konuyu şöyle açıklamış:

--- spoiler ---
“en son navigasyon cihazlarımızın sürüş geleceği için yarattığımız teknoloji ile üretilmesi, üstün sürüş deneyimini sunmamızın mümkün olacağı anlamına geliyor. akıllı yönlendirmeleri, haritalar ve trafik bilgileri ile birleştirerek, sürücülere tamamıyla kendilerine ait sürüş yoluna sahip oldukları duygusunu verebiliyoruz. işte öncelikli sürüş’e hoşgeldiniz kampanyası hakkındaki her şey bundan ibaret.”
--- spoiler ---
Volvo ile anlaşmış olan navigasyon üreticisi.
yeni bilgi-eğlence platformu için volvo cars'la işbirliği yapacak olan navigasyon şirketi.

tomtom'un volvo cars'a sğlayacağı hizmetlerse şunlar:
• tomtom navigasyon yazılımı navkit, modüler bağlantılı navigasyon motoru
• artan harita güncellemelerine izin veren, otomotiv dereceli modüler dijital navigasyon veri standardlı haritalar
• tomtom trafik ve seyahat ile ilgili hizmetler
• çevrimiçi arama, güncel ve tam adreslere ve önemli yerlere 135 ülkede uzaktan erişim
• cihazlar arası navcloud senkronizasyonu ve paylaşım servisi
• avrupa, kuzey amerika, çin, japonya, kore, latin amerika ve afrika’yı kapsayan hizmet bölgesi
istanbul sokaklarını bir türlü çözememiş navigasyon. türkiye pazarında başarı istiyorsa önce burayı halledeceksin arkadaşım.
TomTom tüm gün kalp atışı izleyen akıllı bilekliğini tanıttı!


--- spoiler ---
TomTom, IFA 2016’da 7 yenilik birden tanıttı. TomTom’un akıllı bilekliği Touch 24 saat boyunca kalp atışını izleyebiliyor. Scooter’lara özel geliştirilen ilk navigasyon cihazı VIO ise hem tasarımı hem işleviyle ilgi çekiyor!

İstanbul, 2 Eylül 2016 - TomTom (TOM2) Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA 2016), ikisi tamamen yeni kategori olmak üzere 7 yeni ürün tanıttı: TomTom VIO, TomTom TOUCH, TomTom ADVENTURER, TomTom SPARK 3, TomTom CURFER, TomTom RUNNER 3 ve TomTom GO satnav.

TomTom’un ilk fitness takip cihazı olma özelliğini taşıyan TomTom Touch adımlarla, uykuda ve tüm gün kalp atışlarıyla bilekten vücut kompozisyonunu analiz edebiliyor. Vücudun yağ ve kas oranını gösteren TomTom TOUCH, aynı zamanda kalp atış hızını sürekli olarak ölçüyor. TOUCH kalori ve adım sayma gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

Şirket fuarda ayrıca ilk TomTom GO satnav range uydu navigasyonunu da tanıttı. Gerçek zamanlı, son derece doğru, trafik bilgileri ve Ömür Boyu Hizmetler için hiçbir ek ücret ödemeden sunulan bir bonus. Harita ve güncellemeler için PC’ye bağlanmanıza gerek bırakmayan dahili Wi-Fi® ve Siri ve Google Now™ entegrasyonuna sahip bu cihaz gözünüzün telefona takılmadan yola bakmanıza sağlıyor.

Scooter’a özel ilk navigasyon cihazı
TomTom VIO, scooter için özel olarak tasarlanmış dünyanın ilk navigasyon cihazı. TomTom VIO son derece işlevsel olmakla beraber aynı zamanda çok güçlü bir görsel destek sağlıyor – Scooter’ınıza bir kez TomTom VIO’yu taktıysanız artık onsuz scootr’ınızı eksik bulursunuz.

Aracınızın performansını ölçün
TomTom fuarda ayrıca aracınız için bir performans izleyici olan TomTom CURFER’ı tanıttı. Bu cihazla bağlı bir telefon üzerinden daha performanslı bir sürüş yaparak daha az yakıt harcayorsunuz.

7/24 aktivite takibi
TomTom’un tanıttığı bir diğer ürün ise Outdoor saat TomTom Adventurer. Müzik çalar ve kalp Atış Hızı ile doğa yürüyüşçüleri, kayakçılar, snowboard yapanlar ve koşucular için geliştirilen TomTom ADVENTURER mesafe, yükseklik, boylam gibi değerleri takip etmeyi sağlıyor. Kalp atış hızını ölçebilen, kalori ve adım sayabilen TomTom ADVENTURER ile aktivitelerinizi 7/24 izleyebilirsiniz. Koşuları otomatik olarak tespit edebilen TomTom Adventurer ile en yüksek hız ve diğer koşu verileri görülebiliyor.

3GB dahili müzik deposu
Şirket, doğa sporlarına meraklı olanlar için hazırladığı GPS özellikli iki saati de IFA 2016 kapsamında görücüye çıkarttı. Bu modellerden biri olan TomTom Spark 3 ve Runner 3, sürekli olarak GPS takibi yapabiliyor. En zor egzersiz anlarında bile kullanılabilen bu GPS Spor Saatleri, her gün giymek için bir geniş bir renk yelpazesinde ince ve zarif kayışlar ile sunuluyor. Cihazdaki 3 GB dahili depolama alanı müzik dinleme amacıyla kullanılıyor. Üçüncü nesil TomTom SPARK 3‘ün en önemli farkı rota keşif özelliği sayesinde kullanıcılar başlangıçtaki ve mevcut konumlarını görebiliyor. Bu cihazda nasıl bir yolun izlendiği incelenebiliyor. Ayrıca kullanıcılar kendi rotalarını da saate yükleyebiliyor.
--- spoiler ---
Volkswagen Grubu Skoda için de TomTom’u seçti


--- spoiler ---
Dünyanın navigasyon devi TomTom, Volkswagen Grubu bünyesindeki Skoda’nın da Trafik Bilgisi tedarikçisi oldu. Kodiaq modeliyle başlayan işbirliği 2017 yılında tüm Skoda modellerini kapsayacak

İstanbul, 29 Eylül 2016 – Skoda, Kodiaq modelinde kullanılan navigasyon sisteminde Trafik Servis tedarikçisi olarak TomTom’u seçti. Volkswagen Grubu bünyesindeki Audi, Volkswagen, Porsche ve Bentley’de mevcut olan TomTom Trafik hizmetleri, 2017 dönemi boyunca Avrupa genelindeki tüm Skoda modellerine de eklenecek.

TomTom Otomotiv Genel Müdürü Antoine Saucier konuyla ilgili şöyle konuştu: “Dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinden olan Volkswagen Grup ile bu işbirliğini yapmaktan ve böylece bağlı navigasyon teknolojileri alanındaki güvenilir global marka pozisyonumuzu güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz. Skoda sürücüleri, navigasyon deneyimlerini geliştirecek olan TomTom Trafik’in mükemmel keyfini yaşayacak.”

Trafikte geçen vakti azaltıyor

TomTom kalitesi, kapsama alanı, doğruluğu ve trafik akışı tahmini ile gerçek zamanlı trafik bilgilendirmesi alanında dünya lideridir. Halen 52 ülkede mevcut olan TomTom Trafik, sürücülerin yıllık olarak trafikte geçridikleri zamanı azaltmalarını ve böylece yakıt tüketimini de indirerek araçlarının CO2 emisyonlarını düşürmesini sağlıyor. TomTom'un tüm otomotiv ürünleri Paris Otomobil Fuarı'nda Salon 3, Stand 104 TomTom sergi alanında sergilenecek.
--- spoiler ---
TomTom ve Volvo Trucks ilk kez birlikte çalışıyor

--- spoiler ---
TomTom yenilikçi ve modüler navigasyon yazılımı Navkit’in kamyoncular için özelleştirilmiş versiyonunun Volvo kamyonlarda sunulacağını açıkladı. Bu anlaşma ile TomTom ve Volvo Trucks ilk kez birlikte çalışmış olacak. 2017 yılından itibaren Avrupa’daki Volvo kamyonlarda TomTom navigasyon kullanılacak

İstanbul, 29 Eylül 2016 – Volvo Trucks, kamyonlarında TomTom’un navigasyon yazılımı NavKit‘i seçti. TomTom ve Volvo Trucks arasındaki bu anlaşma ile TomTom, yenilikçi ve modüler navigasyon yazılımı olan NavKit ‘i kamyoncular için özelleştirilmiş bir versiyon olarak sunuyor. Bu versiyon otomotiv sınıfı dijital haritalar ve canlı TomTom Trafik servisi sunuyor. Bu anlaşma ile TomTom ve Volvo Kamyon birlikte ilk defa çalışıyor.

"TomTom dünyanın en büyük ağır kamyon markalarından biri olan Volvo Trucks ile çalışmaktan memnuniyet duyuyor" diyen TomTom Otomotiv Genel Müdürü Antoine Saucier şunları söyledi: "Biz Volvo Trucks’ın profesyonel ve yoğun talepli müşterilerine sektörün önde gelen ürünlerimizi sunmak için sabırsızlanıyoruz."
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri