1964 doğumlu Fin pilot.

Kendisi artık emekli bir pilottur e tabi yaş olmuş 51.

Gelmiş geçmiş en başarılı WRC pilotlarından biridir.

4 kez dünya ralli şampiyonasını kazanmış olmasının yanı sıra, otomobil ile yarışılacak ne varsa hepsine bir uğramıştır. Sever sayarız kendisini.

Belirtmeden olmaz: (bkz: mitsubishi'nin evolution üretimini sonlandırması)
2005 yılında Kemer'deki WRC'de, Impreza içinde kendisini bir bakkalın önünde görmüştüm. Otomobilin co pilot tarafındaki kapısı açıktı ve öyle yol kenarında duruyordu Makinen. Sanki bakkalın önünde değil de etaba çıkacak kadar da ciddiydi, hatta elleri direksiyonun üzerinde, gözleri yoldaydı. Neyi bekliyosa artık o kadar ciddi! Heralde su falan alıyolardı ne biliym :)

Muhteşem ve her zaman karşılaşılmayacak bir görüntüydü...
motorsporlarına ilk olarak motocross ile başlamış, uzun boyu sebebi ile bu sporda başarı yakalayamamıştır, sonraları ralli dünyasına girmiş ve iyi de etmiştir. lancer deyince hep aklıma gelir
Aklıma direk Mitsubishi Lancer Evolution serisini getiren adamdır.
subaru - mitsubishi çekişmesinde bir neslin mitsubishi'yi tutmasının başlıca sebebidir.

kariyeri boyunca 362 etap kazanmış, 45 kez podyum görmüş, 24 kez ralli kazanmış ve 4 kez de dünya şampiyonu olmuştur. kısacası psikopat işte canım.
mitsubishi lancer evolution ile kazandığı sayısız başarıyı onurlandırmak adına 6. nesil araçlarda özel 'tommy makinen edition' çıkarılan efsane sürücü.
dünya şampiyonu finli ralli pilotu.

1964 doğumlu efsane pilot 1996-1999 yılları arasında 4 kez üst üste wrc şampiyonu olarak en çok kazanan pilot unvanını o yıllar için vatandaşı juha kankkunen'den almıştır. (daha sonra sebastien loeb 9 kere kazanarak zaten her şeyi alt üst etti.)

8 yıllık ralli kariyeri boyunca sadece farklı marka kullanan ve bunun çok büyük bir bölümünü mitsubishi'yle geçiren makinen, tüm şampiyonluklarını bu markayla yaşayınca, adı mitsubishi'yle birlikte anılır olmuştur.

onun emekliliğinden sonra finlandiya'nın ralli üzerindeki tahakkümü de sona ermiştir. marcus grönholm 2 defa şampiyon olmayı başarsa da o kadar etkili olamamıştır.
efsanenin şampiyon olduğu efsane araçlar listesi şöyledir:
mitsubishi lancer evolution ııı
mitsubishi lancer evolution ıv
mitsubishi lancer evolution v
mitsubishi lancer evolution vı
Mitsubishi'den sonra en büyük rakip olan Subaru'ya geçti ve kariyerini burada noktaladı.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri