Türkçesi toluen olan halk arasında tolyen diye bahsedilen kimyasal bileşendir. Genelde temizlik maddesi olarak kullanılır ancak petrolheadler bunu yakıta karıştırarak oktan artırıcı olarak kullanırlar. Toluenin oktan değeri 121'dir. %80 95 oktan benzin %20 toluen şeklindeki bir karışımdan 100 oktan yakıt elde edilebilir. Hırs yapan rollcü tayfa üyeleri %60-70 gibi karışımlar yapabiliyorlar ama %10-15 idealdir bence.
tinere benzer bir kokuya sahip, renksiz ve suda çözünmeyen bir sıvı. kimyasal adı metil benzen olmalı.

çok güçlü bir çözücüdür. yanıcıdır, patlayıcıdır ve hatta dinamit olarak bildiğimiz tnt'nin ana maddesidir. o yüzden karışım yaparken miktarını iki kez değil on kez düşünerek ayarlayın. az biraz daha hızlı gidicem diye havaya uçmanın alemi yok.
tehlikeli ve aşırı yanıcı bir madde. benzenin taşıdığı negatif özellikleri bünyesinde barındırmaz. temizlik ürünüdür. motorda kullanmak doğru mu bilmiyorum.

üreticiler motorda kullanılacak yakıtın optimum oktan aralığını zaten belirtiyorlar. bunun üzerine çıkmak ne kadar mantıklı.
Depoda çok durması problem olan yakıt.

Bunu depoya atıyorsanız o gün bitirmeniz gerekir. Arabaların çoğu 100 oktan benzin ile çok daha fazla güç çıkarırlar, ülkemizdeki benzin kalitesini düşününce kullanılması çokta mantıklı değil.
bunlar da ilginizi çekebilir