Direksiyonu ile kol kası, debriyajı ile bacak kası yapan, kuş serisine dahil olan otomobil. Göründüğünün aksine içi oldukça geniş ve ferahtır.

Geri geri giderken hız göstergesi de geri gider, temel versiyonunda devir göstergesi bulunmaz. Aynı şekilde sağ aynası da yoktur.

murat 124 olarak da bilinen model. ilkokuldayken öğretmenimde vardı bundan. serçe yazısının altında daha ufak bir şekilde murat 124 yazısı işlenmişti.

fiat 124 şasisi üzerine inşa edilmiştir.
lamborghini jarama'nin stop lambalarını çalmış olan otomobil.
Çoğu ergenin ne yazık ki az da olsa hayalini kurdukları, ucuz ve ulaşılabilir olması sebebiyle hemen her sokakta görebileceğiniz SERÇEDES diye şahlandırabileceğiniz araba.
Aydın'da yerli otomobil muamelesi gören arkadaştır. Onun olmadığı sokak, olmadığı cadde yoktur. Ustaların hepsi bu yüzden avcunun içi gibi bilir otomobili.
1984-95 yılları arasında üretilmiş ikinci nesil murat 124.
4 tekerlekte disk frenlidir.
Edit:124'ler 4 diskmiş nicolaromeo hocama teşekkürler.
üretimi murat 131 için durdurulan murat 124'ün 1984 yılında yeniden üretime girmiş hâlidir.

4 milyon liralık fiyat etiketiyle 1988 yılında 131 şasili şahin ve doğan'a yarı yarıya ucuz bir alternatifti.

1.3 litrelik üstten subaplı 124 serisi motor ve 4 ileri manuel şanzımana sahip serçeler, önceki model olan murat 124 ve italyan fiat 124'lerin aksine önlerde disk, arkalarda kampana fren bulunduruyor.

kelebeksiz ön camlar, kare farlar ve basit ızgara, şahin'deki dört kollu direksiyon simidi, basit kokpit ve kumaş döşeme gibi iç ve dış donanımlara sahipti.

fiat uno'nun tofaş'ta üretim programına alınmasıyla serçe'nin üretimi 1994'te sona erdi.

34 DLA 10, bordo serçe, çekirdek ailemizin ilk (sıfır kilometre) otomobili, bahtı kara zavallı bordo serçe, keşke hurdaya çıkmasaydın da benim olsaydın bir daha :((
Oldukça hafif bir araç olduğundan teknik verilerinin yansıttığından daha seri bir araç gibi hissettirir. Kullanımı zevklidir, oldukça da heyecan vericidir.
84 - 94 yılları arasında üretilen 124 karoserli geçen yıllarda degisik makyajlar uyarlanarak satılan ilk çıkan jenarasyon ızgarsız badem farlar başlıksız koltukları 3 kol direksiyon saç jantları daha sonraki jenerasyonlar ön ızgara başlıklı modern koltuklar şahin direksiyon simidi ve jant kapaklarıyla büyük gelişmeler yaşamış bir efsane.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri