tofaş şahin'in dizel versiyonudur. 1988'de üretimine başlandı. 65 beygirlik fiat dizel motoruna sahipti. normal şahin'de 2 katı daha pahalıydı ve tabii ki tutmadı.
ilk defa duyduğum tofaş modeli
oha ilk defa öğreniyorum dediğim dizel
Piyasaya çıktığını hatırlıyorum. Yaşlanmışız beeeaaa.
daha önce hiç duymadığım, duyunca şaşırdığım otomobil. aslında şimdi olsa ne güzel olurdu yahu.
Sesini 2 sokak öteden duyacağınız bir motora sahipti
Tofaş'ın 1988 üretime başladığı 89 yılında da satışa sunduğu motor seçeneğidir.

Motor 1929cc hacminde ve 65 hp (din)/73 hp (sae) güç üretir. Ayrıca torku da 120nm'dir. Bu torku 2200 devirden itibaren sunmaya başlar. Bu motor zamanında İstanbul taksicilerinin tercih edeceği düşünülerek çıkarılmıştı ancak ilk alan taksicilerin şikayetleri kolayca yayıldığından dolayı daha sonraları tercih sebebi olmamıştır. Turbosuz dizel motor oldukça gürültülü ve titreşimli çalışıyor ve pahalı satış fiyatı var ayrıca yakıt tüketimi de şehiriçinde fazla oluyordu hatta söylenenlere göre gece bir mahalleden geçtiğinde bi kaç evin ışığı yanarmış uyanırlarmış o derece gürültülü. Zaten o seride çoğu motorun kulakları sıkıntı yaşıyormuş titreşimden dolayı. Motorun yakıt tüketimi ise 90 km sabit hızla 5 litre/km. Dizel bir şahin ve kartal'ın isim kısmında Şahin 1.9 Dizel veya Şahin dizel şeklinde ibare bulunuyor halen piyasada tek tük vardır. Üzerindeki kullanılan motorun Isuzu / Fiat ortaklığı sonucu alındığı da söylenir Audi 80 de kullanılan dizel motor ile aynı olduğu da ancak ben net bir ciddi kaynak bulamadım bununla ilgili.
1988-1990 yılları arasında sınırlı sayıda üretimi yapılmış, şahin'in orijinal fabrika çıkışlı dizel motorlu modelidir. şahin'le aynı donanım paketindeki kartal'a da aynı motor uygulanmıştır.

1929 cc'lik üstten tek eksantrik 149.a1 016 kodlu atmosferik dizel motor 73 ps güç, 123 nm tork üretiyordu. bu blok motorun enjeksiyon sistemi geliştirilmiş, turbo ve ara soğutma eklenmiş varyasyonları fiat ritmo, regata, punto, palio, tipo, tempra, doblo, ducato, strada, alfa romeo 145, 146 ve 155, lancia delta ve dedra modellerinde yıllarca kullanılmıştır. tofaş'ın kullandığı dizel motorsa bildiğimiz kara motordu (turbosuz, düz pompa).

isuzu 4ee1 ve audi cy dizel motorlar ise benzinli kuş serisi sahipleri tarafından daha sonradan swap'lanmıştır.

harici bir dipnot: italya'da üretilen fiat 131'lerde 1978 serie 2'den sonra 2.5 litre iveco/sofim 8140 dizel motor seçeneği eklenmiştir. büyük motor olduğu için dizel 131'lerin kaputunda boyuna bir şişme bulunur. bu turbosuz, düz pompalı 72 ps'lik 2.5 litre dizel 131'ler italya'da taksi olarak yıllarca kullanılmıştır.
Ciddi gürültülü, ciddi miktarda siyah duman atan (yazılım+düz egzozlu 1.7 dti corsa yanında greenpeace'çi çocuk gibi kalır), çocukluk zamanlarımda taksi olarak hizmet veren taşıt.
Ön düzenlerinin ağırlığı yüzünden sürekli sorun cıkaran 73 hplik dizel kuş serisi üyesi bir diğeride kartal dizeldir
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri