bir zamanların taksi modeli. murat 131 şahin'den 1988'De murat 131 ekinin atılması sonucu piyasaya çıkmıştır. fiat regata tabanlıdır. ilk başlarda abisi doğan'dan farklı olarak 4 ileri vites, karbüratörlü ve hidroliksiz direksiyonla piyasaya çıkmış, yıllar ilerledikçe 5 ileri vites ve hidrolik direksiyona kavuşmuştur. avrupa normlarına uygun olarak şahin 1.4 ie enjeksiyonlu modeli de piyasaya çıkmıştır.

1989 yılında dizel modeli de çıkmış, ancak piyasada pek fazla tutunamamıştır.
Günümüzde ankara semalarında drift yapmak için kullanılan otomobil.

Açık diferansiyele sahip olduğundan dolayı bu eylem genellikle bir lastikten duman gelmesi ile sonuçlanır.

Bunun dışında bir dönem de taksi olarak kullanılmıştır.

(bkz: open diff sucks)
Yedek parçası süpermarketlerde bile satılmakta olan otomobil.

Gerçekten de parça fiyatları şaka gibidir, sudan ucuz bile parça bulabilirsiniz. Bunun dışında motoruna abuk sabuk uygulamalar yapmanın bir anlamı yoktur, kolay kolay verim alamazsınız.

Genellikle ses sistemi takılır, yay kesmek - pressletmek gibi işlemlere tabii tutulur ve gezilir.

Yayı kesmeyin kestirtmeyin diyeceğim de kim sallayacak orası bir muamma.
istanbul esenlerde saatlik cüzi bir ücrete kiralanıp içine 4-5 kişi binip ,müziğin sesini son ses yapıp elerini arabanın camından sallandırdıkları hep aynı güzergahta dolasan aynı sokaklardan sürekli geçilen köşe başı gençliğin favorisidir
bir zamanların efsane otomobili.

ülkemizde üretilmesinden ötürü duyulan sempati ve ucuzluğu sebebiyle peynir ekmek gibi gitmişti zamanında. hala ikinci el piyasası çok canlıdır. modifiye hastalarının uğrak otomobilidir. en çok da doğan'a benzetmek için uğraşırlar ama olmaz. zira doğan'ın klasına yetişemez. en fazla doğan görünümlü şahin olur.
Babama ait 88 model 4 vitesli tüplü olanı ailemizin manen en değerli emektar arabasıdır. Araba sürmeyi ilkokul ve ortaokul yıllarımda bu arabada öğrendim. Ailemle, arkadaşlarımla beraber bende o kadar anısı vardır ki. Astrayı satıp jazzı sanayiye bıraktıktan sonra hala talim ettiğimizdir. Allah yokluğunu göstermesin. Çok severim. Not apaçikikten nefret ederim. Bu entry Şahinin eski zamanlarda olduğu gibi aile otomobili olarak kullanıldığı çocukluk yıllarına özlemle yazılmıştır. Babam sağolsun
Arkadan çekiş (itiş) olması dışında hiç bir özelliği yoktur. Ama sırf bu yüzden ülkemizin her yerinde bulunmaktadır.
isuzu ve audi 80 dizel motorlarıyala swaplama işlemine tabi tutulan araç.
allah nasib ederse ilerde bi şahin alıp 1.3 multijet swaplamayı düşünüyorum(bkz: ağır apaçi)
Ülkemizde soykırım yapmak için üretilmiş çok yakan az kaçan araç modeli
ülkenin başına getirilmiş en büyük felaketlerden biridir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri