vitesleri manuel olarak da değiştirmenize izin veren otomatik şanzımanın genel adıdır. farklı markalar farklı isimlerle adlandırsa da ilk olarak kullanıma sunan ve patent sahibi porsche olduğundan halk dilinde genellikle tiptronic olarak anılır.

ford ve volvo için powershift
vag için dsg
Günümüzdeki hemen hemen tüm çift kavramalı şanzımanların da atasıdır.

(bkz: f1 vites)
Zamanında çok büyük bir buluş olan teknoloji.
İnsanlar bir dönem arabanı sorar daha sonrasında 'tiptronik mi' derdi.
Şimdilerde çok bir matahlığı kalmadı, herkesin kullandığı bir teknoloji oldu.
Aslında manuel vitestir lakin debriaj sistemi ve vites geçişleri elektronik devrelerle kontrol edilir. Bazı yerlerde "otomatikleştirilmiş şanzıman" olarak da geçer.
Bahsedilenlerin aksine dsg veya powershift şanzımanlardan farklıdır (daha eski bir teknoloji). Tek debriyaj bulunur. Çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanın karşılığı "porsche doppelkupplungsgetriebe" kısaca
pdk'dır.
Debriyajlı olması sayesinde vites geçişleri yumuşak olan teknoloji. Eski de olsa hemen hemen her eski şey gibi uzun ömürlüdür, kolay kolay bozulmaz.
Görece kuvvetsiz ve eski motorlu araçlar için sollama yaparken yada tehlike anında kaçış için hayati önemi olan şanzıman teknolojisidir. Vitesi bilinçli olarak düşürüp ivmelenmeyi arttırabilirsiniz. veya daha ekonomik sürüş için erken devirlerde vites yükseltme olanığınız vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri