motorun çalıştırılması esnasında -endüksiyon bobininden gelen gerilimle birlikte- oluşan yüksek voltajlı elektriğin motor sistemlerine dağıtılmasını sağlar. motorlarda kullanılan zaman terimi burada önem kazanır. 4 zamanlı bir motorda dağıtım sırayla yapılmalıdır ki motor arıza yapmasın. işte o sırayı belirleyen ve dağıtımı üstlenen parça da tevzi makarasıdır.

dağıtıcı özelliğinden ötürü distribütör tevzi makarası denildiği de olur.
tamir edilemeyecek şekilde zarar görmesi durumunda ileride herhangi bir ateşleme sistemi arızası meydana gelmemesi için derhal değişmesi gereken parça.
yüksek voltajlı elektriğin distribütör kapağına doğru dağıtılmasından sorumludur.
kam miliyle birlikte, ateşleme zamanının düzgün bir şekilde ayarlanmasını sağlar. ateşleme sistemi aktif edildiğinde aküden gelen voltajı çoğaltır.
distributor rotor olarak geçer. devir limitli olanları vardır.
çok önemli ama çok acayip de ucuz bir parçadır, ara ara değişimi iyidir.
başlığı ilk okuduğumda gürcistanda drift yapan abilerden biri sandım
Tevzi makarası bakalitten dökülür. Distribütör kamına, üst taraftan tek konumda oturur. Tevzi makarası, değişik marka distribütörler için değişik şekillerde imal edilir. Bu nedenle tevzi makarası yerine takılırken kam üzerindeki yuvasına iyi oturmasına özen gösterilir. Aksi halde ilk marşta, tevzi makarası, kapak ya da her ikisi de kırılabilir. Kapak kömürü, kapakta sabit olan distribütörlerde, tevzi makarası üzerinde yaprak yay bulunur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri