Otomobil almadan önce kesinlikle yapılması gereken, çok daha iyi karar vermenizi sağlayacak eylem. Satın alacağınız arabayı test etmek kadar doğal bir istek de olamaz zaten.

Markalar bu konuda genellikle yetersizler. Satın almak istediğiniz arabayı size kullandıramıyorlar. Test arabaları oluyor ama o da genellikle dergi ve basın organlarında oluyor.

Bu arada sözlük bünyesinde de çok güzel testler yayınlanmakta, okuması da inanılmaz keyifli.
günlük kiralama metotuyla üstesinden gelebileceğiniz eylem. tabiki showroomların bu konudaki yetersizliklerini göz ardı etmiyorum. bu konuda çok çok eksikler. alacağımız arabayı genellikle bu tip test sürüşü yazılarıyla tanıyabiliyoruz.
herkesin yaptığını sandığı, aslında çok az adamın hakkını verecek şekilde yaptığı eylemdir. bu konuda türk milleti olarak çok geride olduğumuzu düşünüyorum.
En son bozuk yola girmek istediğimde satış görevlisinin talebimi reddetmesiyle bıraktığım eylemdir.

Yıl olmuş 2016, hız limitlerinde güzel asfaltta yapılan 10 dakikalık testlerde araba hakkında fikir nasıl edinebilir bir insan? Artık tüm arabalar belirli bir düzeyin üstünde.

Bir arabayı tanımanın en güzel yolu özgürce gazlamak, dağ tepe köy yolu demeden gezmektir. Bu bağlamda satın alınacak arabayı önceden kiralamak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.
türkiye'deki eğilimi üzerine tasit.com'un araştırma yaptığı konudur. en son 2012'de bu konuda bir araştırma yapmışlar. bugünün çıkan sonuçlarını özetleyeyim, parantez içine de 2012 verilerini ekleyeyim o zaman:

- araba almadan önce bir veya birden fazla kez test sürüşüne çıkmak isteyenlerin oranı %72. (2012'de %82'ymiş)
- test sürüşü yapmak isteyenlerin %90'ı 3 kez test sürüşü yapmak istiyormuş. (eskiden 4 veya 5 test sürüşü yapmak isteyen daha fazlaymış)
- test sürüşü için en fazla pazar günü tercih ediliyormuş (bu eskiden de böyleymiş)
- randevular çoğunlukla telefonla alınıyormuş. interneti tercih edenlerin oranı %29'da kalmış. bayiye gidip de randevu alan yok gibi bir şey.
- insanların interneti tercih etmemesinin sebebi ise kişisel bilgilerini çok paylaşmak istememeleri.
Test sürüşü denilen olay firmalar için bi teaser ama müşteriler beklentisi arabayı tanıma anları olsa da böyle olmadığını netlik ile söyleyebilirim. Firmaların bu konuda biraz daha anlayışlı veya farklı bir fikirle bu işi yapmaları daha mantklı olurdu.
Ford yine bir ilke imza atarak geçtiğimiz sene direksiyonda ben varım projesi başlatmıştı. Markaların böyle alternatif test olanakları tanımaları her daim gerekiyor. Arıyorsunuz ve test aracı kapınıza kadar geliyor sonrasında istediğiniz yerde aracı 1-2 saat kullanabiliyorsunuz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri