Teslaların en büyük sıkıntıların başında gelen sorunlardan biridir. Bataryalar ısındıkca , pilleri korumaya alan bir sistem sayesinde , motora güç çıkışı kademeli olarak azaltılır. Nurburing Tesla videosunda bu durum açıkca görüle bilmektedir.
Toplamda 480 kw çıkış verebilen bataryalar, aşırı güç talebine 2 dk kadar dayanıp, akabinde 240 kw limit koymuştur. Kaba hesapla, piste çıktığınız ikinci dakikasında 650 beygir olan motor gücü 321 beygire düşmüştür.
Sürekli regen fren yaparak bataryalar dahada ısınma eğilimine girmektedir. Videonun 08:00 dakikasından sonra artık iyice ısınan batarya ancak 200kw güç çıkışına düşmüştür. Buda 2,2 tonluk arabayı yürütmek için artık ayağınız altında 265 beygir gücünüz olduğu göstermektedir. Videonun son 10 saniyesinde artık Tesla Model S P85D Saate 150 km hıza zar zor çıkarak topu topu 120 kw yani 160 beygir motor gücü ile ancak turu tamamlamıştır . Unutmayınki, bu Performans paketi olan Tesla versiyonları için gecerli bir durumdur. Normal versiyonlarda durum daha vahim olabilir.
Siz siz olun Pist için Tesla almayı düşünüyorsanız bu durumu göz önünde bulundurun .
bu problem tesla özgü değildir. ısınma problemi genel olarak lityum-iyon pillerde olur.
Asıl sıkıntı batarya maliyeti ve sınırlı şarj/deşarj yani çevrim sayısı sıkıntısı. bu problemler çözülürse elektrikli taşıtlar yaygınlaşabilir. kimse bir sürü para verip bataryası 2-3 sene gidecek araç istemez.
bunlar da ilginizi çekebilir