Elektrikli otomobil üreticisi Tesla kendisinin üçüncü, güncel model gamının ikinci modeli Model X’i tanıttı. California’daki lansmanda tanıtılan otomobil ‘Falcon Wings’ adı verilen kapı tasarımıyla dikkat çekerken, P90D versiyonu 3.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla dünyanın en hızlı SUV’si unvanını eline geçiriyor.
CEO Elon Musk, ilginç tasarımlı arka kapıların son derece kullanışlı olduğunun altını çiziyor. Gerek otomobilin tasarımını gerekse lansmanını domine eden bu kapı tasarımı iki farklı noktadan menteşelendiği için çok dar bir açıda yukarı doğru açılabiliyor. Hatta birçok MPV’de bulunan kayan kapılardan bile daha dar açıldığı söyleniyor. Kapılar açıldığında tavana çarpmaması için sensörler aracılığıyla kontrol ediliyor ve farklı açılma tarzlarında bu işlem gerçekleşiyor. Bununla da bitmedi, ön kapılarda sizin hangi tarafa yaklaştığınızı gören bir sensör sistemi bulunuyor ve elinizi tutacağa atmaya gerek bile kalmadan kapılar tamamen açılıyor. Otomobilin özelliklerinden önce kapılardan bahsediyor olmak Tesla’nın ne kadar yanilikçi bir marka olduğunu gösteriyor.

Tamamen alüminyum bir altyapıya sahip Model X’in bataryaları da tabana yerleştirilmiş. Önde ve arkada bulunan elektrik motorları aracın dört çeker olmasını sağlıyor. İlk olarak Model S P90’da lanse edilen ‘Ludicrous Mode’ ile otomobilin 0-100 km/s hızlanması 3.2 sn’yken, bu mod olmadan 3.8 sn’de aynı hıza ulaşması bile yeter. Bu değerler Model X’i dünyanın en iyi hızlanan SUV’si yapmaya yetiyor, 570 bg’lik Porsche Cayenne Turbo S 4.1 sn’de bu hıza ulaşıyor. Tabii bu değere ulaşmak için 765 bg’lik motorlar yeterli oluyor ve 967 Nm’lik maksimum tork dünyanın eksenini kaydırmak içi bile yeterli. Maksimum hızsa 250 km/s olarak veriliyor.

Son derece kullanışlı kabinde 7 koltuk yer alıyor, tabandaki ekstra bagaj sayesinde otomobilde 7 kişi seyahat ederken bile yeterince yük taşıyabiliyorsunuz. İkinci sıra koltukların altına çantalarınızı, tıpkı uçaklardaki gibi koyabilme imkanınız bulunuyor. kablosuz telefon şarjı gibi yenilikçi teknolojiler ve tabii orta konsolda yer alan 17 inçlik ekran kabinin göze çarpan detayları oluyor.

Tesla Model X’in satışlarını ikiye katlayacağını söylüyor ve 2017’de gelmesi düşünülen Model 3 ile bu rakam daha da ileriye gidecek gibi görünüyor.
tümünü gör
ilgili galeri