hakkındaki detayları şöyle bir özetlersek :

-'şahin kanat' kapıların açılması için yanlarda 30 cm aralık yeterli.

-tavan ve kapılardaki sonar sayesinde araç sürücüyü algılayabiliyor. bu sayede kapılar otomatik açılıp kapanabiliyor.

-suv tipi araçtaki ikili elektrik motorlar model s p85d'dekiler ile aynı. bu kurulum önde 255 bhp arkada 496 bhp güç çıkışı sunuyor (buraya oha anlamına gelebilecek bir ünlem işareti lazım). kombine 751 bhp güç çıkışı mevcut.

-üst model 62 millik hıza (100 km) 3.2 sn'de çıkabiliyor. standart 90d modeli ise 4.8 sn'de bu hıza ulaşıyor. bu arada aracın ağırlığı 2468 kg. bununla birlikte cd değeri (aerodinamik olarak sürtünme katsayısı ) 0.24. bu suv'lar arasında gelmiş geçmiş en düşük cd değeri.

-90 kwh batarya ile menzil 250 mil (yaklasik 400 km).

-aktif spoiler hıza göre otomatik 3 kademede çalışıyor. bu sayede düşük hızlarda daha iyi arka görüş sağlanıyor.

-ön yüzdeki hepa filtre sayesinde hava 'tıbbî düzeyde' filtrelenebiliyor. dışarıda toz, toprak, duman ne olup bittiği kabini ilgilendirmiyor.

-2276 kg çekme kapasitesi var.

-otonom acil durum freni ile birlikte yan çarpışma algılayıcıları mevcut. ön yüzde kamera, radar ve sonarlar da güvenlik sistemine dahil. bu sistemlerle birlikte euro ncap dahil tüm çarpışma testlerinden 5 yıldız alabileceği tesla tarafından belirtilmiş.

-yukarıda sayılan donanımla birlikte araç sürekli kablosuz yazılım güncellemesi alacak. bu sayede ileride otonom sürüşe çok yakın bir hale gelebilecek.

bataryalar 2017'den itibaren tesla'nın kendi fabrikası gigafactory'de üretilecek. bu sayede maliyet %30 azalacak.

-açıklanmasa da ingiltere fiyatının 65.000 pound civarı olması bekleniyor.

kaynak: autocar uk
tümünü gör
ilgili galeri