Tesla'nın merakla beklenen 7 kişlik aile arabasıdır.
0.24'lük hava direnci ile tam bir tasarım harikasıdır. Özel tasarımı ile en arka koltukta oturan 1.90 kişiler bile rahatça seyahat edebilecekmiş. Kaputun altında ayrı bir bagaj bölümü de yer alıyormuş. 260 ve 503 beygir olarak iki farklı şekilde satılacak modelin güçlü olan versiyonu 0'dan 100'e 3.2 saniyede çıkabilecekmiş. Ve tabii ki: (bkz: martı kanat)
Tesla nın son bir kaç yıl içinde aştığının göstergesidir.
Tesla geleceğin arabalarını üretmeye devam ediyor dedirten model. Acaba biraz erken mi üretiyor soru akıllara gelmiyor değil.
hakkındaki detayları şöyle bir özetlersek :

-'şahin kanat' kapıların açılması için yanlarda 30 cm aralık yeterli.

-tavan ve kapılardaki sonar sayesinde araç sürücüyü algılayabiliyor. bu sayede kapılar otomatik açılıp kapanabiliyor.

-suv tipi araçtaki ikili elektrik motorlar model s p85d'dekiler ile aynı. bu kurulum önde 255 bhp arkada 496 bhp güç çıkışı sunuyor (buraya oha anlamına gelebilecek bir ünlem işareti lazım). kombine 751 bhp güç çıkışı mevcut.

-üst model 62 millik hıza (100 km) 3.2 sn'de çıkabiliyor. standart 90d modeli ise 4.8 sn'de bu hıza ulaşıyor. bu arada aracın ağırlığı 2468 kg. bununla birlikte cd değeri (aerodinamik olarak sürtünme katsayısı ) 0.24. bu suv'lar arasında gelmiş geçmiş en düşük cd değeri.

-90 kwh batarya ile menzil 250 mil (yaklasik 400 km).

-aktif spoiler hıza göre otomatik 3 kademede çalışıyor. bu sayede düşük hızlarda daha iyi arka görüş sağlanıyor.

-ön yüzdeki hepa filtre sayesinde hava 'tıbbî düzeyde' filtrelenebiliyor. dışarıda toz, toprak, duman ne olup bittiği kabini ilgilendirmiyor.

-2276 kg çekme kapasitesi var.

-otonom acil durum freni ile birlikte yan çarpışma algılayıcıları mevcut. ön yüzde kamera, radar ve sonarlar da güvenlik sistemine dahil. bu sistemlerle birlikte euro ncap dahil tüm çarpışma testlerinden 5 yıldız alabileceği tesla tarafından belirtilmiş.

-yukarıda sayılan donanımla birlikte araç sürekli kablosuz yazılım güncellemesi alacak. bu sayede ileride otonom sürüşe çok yakın bir hale gelebilecek.

bataryalar 2017'den itibaren tesla'nın kendi fabrikası gigafactory'de üretilecek. bu sayede maliyet %30 azalacak.

-açıklanmasa da ingiltere fiyatının 65.000 pound civarı olması bekleniyor.

kaynak: autocar uk
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla kendisinin üçüncü, güncel model gamının ikinci modeli Model X’i tanıttı. California’daki lansmanda tanıtılan otomobil ‘Falcon Wings’ adı verilen kapı tasarımıyla dikkat çekerken, P90D versiyonu 3.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla dünyanın en hızlı SUV’si unvanını eline geçiriyor.
CEO Elon Musk, ilginç tasarımlı arka kapıların son derece kullanışlı olduğunun altını çiziyor. Gerek otomobilin tasarımını gerekse lansmanını domine eden bu kapı tasarımı iki farklı noktadan menteşelendiği için çok dar bir açıda yukarı doğru açılabiliyor. Hatta birçok MPV’de bulunan kayan kapılardan bile daha dar açıldığı söyleniyor. Kapılar açıldığında tavana çarpmaması için sensörler aracılığıyla kontrol ediliyor ve farklı açılma tarzlarında bu işlem gerçekleşiyor. Bununla da bitmedi, ön kapılarda sizin hangi tarafa yaklaştığınızı gören bir sensör sistemi bulunuyor ve elinizi tutacağa atmaya gerek bile kalmadan kapılar tamamen açılıyor. Otomobilin özelliklerinden önce kapılardan bahsediyor olmak Tesla’nın ne kadar yanilikçi bir marka olduğunu gösteriyor.

Tamamen alüminyum bir altyapıya sahip Model X’in bataryaları da tabana yerleştirilmiş. Önde ve arkada bulunan elektrik motorları aracın dört çeker olmasını sağlıyor. İlk olarak Model S P90’da lanse edilen ‘Ludicrous Mode’ ile otomobilin 0-100 km/s hızlanması 3.2 sn’yken, bu mod olmadan 3.8 sn’de aynı hıza ulaşması bile yeter. Bu değerler Model X’i dünyanın en iyi hızlanan SUV’si yapmaya yetiyor, 570 bg’lik Porsche Cayenne Turbo S 4.1 sn’de bu hıza ulaşıyor. Tabii bu değere ulaşmak için 765 bg’lik motorlar yeterli oluyor ve 967 Nm’lik maksimum tork dünyanın eksenini kaydırmak içi bile yeterli. Maksimum hızsa 250 km/s olarak veriliyor.

Son derece kullanışlı kabinde 7 koltuk yer alıyor, tabandaki ekstra bagaj sayesinde otomobilde 7 kişi seyahat ederken bile yeterince yük taşıyabiliyorsunuz. İkinci sıra koltukların altına çantalarınızı, tıpkı uçaklardaki gibi koyabilme imkanınız bulunuyor. kablosuz telefon şarjı gibi yenilikçi teknolojiler ve tabii orta konsolda yer alan 17 inçlik ekran kabinin göze çarpan detayları oluyor.

Tesla Model X’in satışlarını ikiye katlayacağını söylüyor ve 2017’de gelmesi düşünülen Model 3 ile bu rakam daha da ileriye gidecek gibi görünüyor.
pirelli lastikleri kullanacak olan elektrikli suv.

pirelli'nin özel üretim scorpion zero asimmetrico lastikleri kullanılacakmış model x'te. iki farklı ebatta olacakmış lastikler:
ön lastik ölçüleri, 265/35zr22 102w
arka lastik ölçüleri, 285/35zr22 106w
üçlü arka koltuğundaki kilit sisteminde meydana gelen bir hata sebebiyle 2.700 tanesi geri çağrılan elektrikli otomobil.
koltukların kendi kendine ileri doğru hareket edebilmesi küçük bir sorun gibi görünse de tesla firması yaralanmalara sebebiyet verebilecek bu hatayı düzeltmek istemiş. zaten onarım işlemi de 2 saatte bitiyormuş.
ford'un normal fiyatının 50 bin dolar üstünü ödeyerek incelemeye aldığı model. tabiki ikinci el olarak almışlar. sonuçta ford bu elektrikli arabalar projesine 4.5 milyar dolarlık bir yatırım yaptı ancak önlerinde tesla gibi tıkır tıkır üretim yapan bir firma olunca merak etmişler doğal olarak.

arabayı aldıkları kişi ise amerikan bir kuyumcu. model x aslında şu aralar pek bulunabilecek bir araba değil. bu kuyumcu ise daha önce bir model s almış ve 10 tane daha arkadaşının almasını sağlayarak tesla'nın referans programına dahil olmuş, model x -erken satın alma- hakkını kazanmış. ford gelip böyle bir teklif yapınca 120 bine aldığı arabayı %50 kâr ederek satmış.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri