kendi kendine kaza yaptığı iddia edilen otomobildir.
amerika’da bir tesla kullanııcısı model s model otomobilinin kendi kendine kaza yaptığını iddia etti.
tesla ise yaptığı açıklamada olayda “çağır” özelliğinin kullanılmış olduğunu söyleyerek iddiayı kabul etmedi. çağır özelliği, tesla otomobillerin içinde yolcu yokken kendi kendine park etmesini veya garajdan çıkmasını sağlıyor. haberin detayları şöyle:

--- spoiler ---
utah eyaletinde yaşanan olayda jared overton, tesla model s otomobilini yol kenarında, bir römorkun arkasına park etti ve oradan uzaklaştı. kısa süre sonra otomobilin yanına gelen overton, aracı römorka arkadan çarpmış halde buldu. çarpmanın etkisiyle ön camı kırılan model s’in sahibinin iddiasına göre otomobil durup dururken öne doğru hareket etmeye karar verdi. tesla ise kayıtları inceledikten sonra “summon” yani çağır özelliğinin otomobil park edildikten saniyeler sonra aktif edildiğini belirtiyor.
overton olayın çağır özelliğiyle ilgili olmadığı konusunda ısrarcı çünkü otomobili park ettikten sonra yoldan geçen birisiyle aracın yanında kısa süreliğine sohbet etmiş.
yaşanan kazanın ardından, doğrudan overton’ın iddialarını işaret etmeden de olsa tesla, çağır özelliğiyle ilgili bir duyuru yayınladı. sürücü araçta değilken model s’i park etme özelliği olan çağır’ın devrede olduğu sırada aracın hareketlerini ve çevrenin durumunu daima gözetmek gerektiğinin altını çizen tesla, duyuruda otomobilin çok küçük veya yerden çok yüksek engelleri algılamama ihtimali olduğunu da ifade ediyor.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri