Isınan motor suyunun belli bir dereceye ulaşmasından sonra (88-90c) radyatöre yol almasını sağlayan parçadır.
Sık sık arızalanan parça. Arada sırada da tıkanır, temizletip açtırmak gerekir.
Termostat arızaları nelerdir?

Termostat sürekli açık kalması
Motoru ilk çalıştırdığınızda motor normal çalışma sıcaklığına (90 dereceye) bir an evvel ulaşmak zorundadır. Termostat açık kaldığında motor suyu motorla radyatör ile sürekli devirdaim yapacağı için normal çalışma sıcaklığına ulaşılamaz. Bu durumda araç hem performansı düşük olacaktır hemde fazla yakıt tüketecektir.

Termostat sürekli kapalı kalması
Termostatın sürekli kapalı kalması en tehlikeli durumdur diyebiliriz. Çünkü erken farkedilmediği taktirde motorda büyük hasarlara yol açabilir. Termostatın açması gereken derecede açmaması halinde motor suyu radyatöre gidip soğumayacağından dolayı hararet yükselmeye devam eder. Devirdaim olabilmesi için termostatın açık olması şart. Termostatın açıp açmadığı motorun sıcak, radyatörün ise hala soğuk kalmasından belli olur. Radyatöre dokunduğunuzda bazı bölgesi sıcak bazı bölgesi soğuksa, veya motor kadar sıcak olmayıp sadece ılık kalışsa termostat açmamış demektir.

Termostatın geç açması
Otomobil üreticileri termostatın açma derecesini genelde 75 ile 89 derece arasında belirler. 85 derecede açması gereken termostat 95 derece açar ise aracın motorun normal çalışma sıcaklığını geçmiş olur ve bu da motora zarar verir.
Sıcaklık değişimleri ile çalışan parçadır. Motor soğutma sisteminde ve ısı kontrol klapelerinde çeşitli varyasyonları kullanılmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri