1968 yılında adana'da sabancı holding tarafından kurulan otobüs ve midibüs markası. üretim profilleri, büyük araçlardır. otomobil imalatına hiç girişmemişlerdir. gerek yurtiçinde gerekse yurtdışına hatrı sayılır miktarda satış yapmaktadırlar.

son yıllardaki ekonomik krizin etkisiyle ar-ge kısmında çalışan çoğu işçiyi çıkartıp küçülme politikasına yönelseler de aselsan ile girdikleri ortak proje kapsamında elektrikli araç üretimiyle tekrar çıkış yapmayı hedeflemektedirler.
2015 yılında 6 yeni ürünü pazara sunarak satışlarını %30 artırmış ve 2.250 adet araç satmıştır.
amerika'daki pazarını da geliştirmek için atılımlar yapan şirket.

bugüne dek temsa ts 30, temsa ts 35 ve temsa ts 45 ile toplamda 3 ürünle yer aldığı amerika'da şimdi de ts 35e'yi piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar. bu sayede amerika'daki 700'ü aşkın sattıkları otobüs sayısını 1000'e çıkarmayı planlıyorlar. şimdiden 17 adet satmışlar.
prestij modelini yenileyerek daha konforlu hale getiren şirket.

yeni prestij sx’te hem sürücünün konforu düşünülerek yeni gösterge paneliyle birlikte tuşların yerleşimi değişmiş, hem de yolcular daha fazla el bagajı koyabilsin diye o bölüm arkaya kadar uzatılmış.
yol tutuşu da artırılan aracın fren sistemine “ebs” ve “esc" eklenmesini yanı sıra en güzeli de şerit takip sisteminin eklenmiş olması.
yeni elektrikli otobüsü md9 electricity'i tanıtan otobüs üreticisi.

duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergahını tamamlayabilen yeni elektrikli otobüs 63 yolcu kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik, aynı zamanda da verimli. daha az parça sayısıyla, yağ gibi yan ürünler ya da bakım gerektirmeden, daha kısa sürede üretilebilen otobüs tamamen yerli yapım. böylesi büyük bir atılımı gerçekleştirmeleri muazzam cidden. ilk örnek aracı adana büyükşehir belediye başkanı'na teslim etmişler bile. bakalım sonuç ne olacak.
yeni elektrikli otobüs projesinin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşündüğüm marka. 200kwh batarya ile 230 km menzili varmış. tam dolum altı saat sürüyormuş. istanbul trafiğinde kendine yer bulabilmesi için ya menzilinin uzatılması ya da şarz süresinin düşürülmesi gerekiyor. yoksa sadece tanıtımı yapılıp günde bir iki sefer yapmaktan öteye geçemez.
kamil koç'a 35 adet safir plus teslim eden şirket. böylece kamil koç filosundaki temsa marka araç saysı 185'e yükselmiş oldu. şirket aynı zamanda bu yıl içerisinde maraton model araçlarını da teslim etmeyi planlıyormuş. konuya ilişkin şöyle bir basın bültenleri var:

--- spoiler ---
temsa’dan kamil koç’a 35 safir plus

şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığının lider şirketlerinden kamil koç, filosunu temsa marka otobüslerle büyütmeye devam ediyor. kamil koç, temsa’nın yeni ürünü safir plus otobüslerden 35 adetini filosuna dahil etti.

safir plus otobüsler 26 nisan salı günü florya’daki kaşıbeyaz restaurant’ta düzenlenen törenle kamil koç otobüsleri a.ş’ye teslim edildi. törene kamil koç otobüsleri a.ş. genel müdürü cengiz doğan, operasyon direktörü çağatay kepek, temsa genel müdürü dinçer çelik, temsa satış direktörü murat anıl, temsa satış müdürü baybars dağ, temsa kurumsal iletişim müdürü ebru ersan, kamil koç kurumsal iletişim müdürü hakan al ve mapar yönetim kurulu başkanı yalçın şahin katıldı.

90 yıldır sektörün öncüsü olmuş firma kamil koç

teslim töreninde açıklamalarda bulunan kamil koç otobüsleri a.ş genel müdürü cengiz doğan, “90 yıllık geçmişimizde temel hareket noktamız, yolcularımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve onları güvenle istedikleri yere ulaşmalarını sağlamak olmuştur. bu prensiple hareket eden firmamız sektöre getirdiği yeniliklerle sektöre liderlik etmeyi ve hizmet kalitesinin artmasında sektörde yön gösterici rol oynamayı şiar edinmiştir. buradaki amaç sadece kamil koç’un farklılaşması değil, sektörün de gelişmesi, hizmet kalitesinde ilerleme kaydetmesidir. bu gelişimin kaçınılmaz alanlarından biri de yolcu otobüslerinin standartlarını yükselmesi, daha konforlu, daha güvenilir hale getirilmesi ve yolculuk süresinin daha kaliteli geçmesini sağlamaktır. bu itibarla kamil koç her yıl oldukça yüklü bir bütçeyi araç filosunun yenilenmesine, teknolojik olarak gelişmiş araçların filoya kazandırılmasına ayırmaktadır. temsa ile kamil koç bu konuda uzun yıllardır süren stratejik bir iş birliği içerisinde olmuş ve deyim yerindeyse sektörün gelişiminde omuz omuz hareket etmiştir. araçların teknolojik ve fiziki tasarımlarında kamil koç’un sağladığı geri bildirimler temsa tarafından en üst seviyede dikkate alınmaktadır. bu bakış açısı ile hareket eden kamil koç, sektörün ortalama büyüme hızından neredeyse 2 kat daha hızlı büyümeyi yakalamış bulunmaktadır. bu konuda temsa’nın iş birliğinin önemi yadsınamaz boyuttadır. sezon öncesi teslim alacağımız 35 adet temsa safir plus marka aracımız ile birlikte filomuzdaki temsa araç sayımız 185 olacaktır. sanırım bu rakam iş birliğimizin boyutu hakkında kesin bir fikir vermektedir. bu nedenle başta genel müdür sayın dinçer çelik olmak üzere tüm temsa ailesine de teşekkürlerimizi iletmek isterim” diye konuştu.

kamil koç-temsa iş ortaklığı ile birlikte gelişiyoruz, büyüyoruz

temsa genel müdürü dinçer çelik de teslimatta yaptığı açıklamalarda, 90 yıllık geçmişe sahip kamil koç firmasının sektörün hep öncü firmaları arasında yer aldığını vurgulayarak, “sektörün tarihi aslında kamil koç ile birlikte yazılıyor. 90 yıldır sektörde hep ilkleri yaşatan, diğer firmalara hep örnek olan bir kuruluş kamil koç. biz de böyle köklü ve kurumsal yapısını tamamlamış bir firma ile uzun yıllardır iş birliği yapmanın, iş ortağı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. aslında öyle kuruluşlar vardır ki, iş ortağı sürecinde siz onlara onlar size sadece araç alım süreci ile katkı sağlamazsınız. kamil koç, temsa’ya araçlarımızın gelişim sürecinde, sektörün ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve en önemlisi bugün temsa’nın başarısında çok önemli katkıları olan bir şirket. onun için de ayrıca bir teşekkür etmek istiyoruz. bize duydukları güven ve başarımıza sağladıkları katkıdan dolayı. bugün iş ortağımız kamil koç’a 35 safir plus aracımızı daha teslim ediyoruz. bu iş birliğinin çok daha uzun yıllar süreceğine inanıyorum. sayın cengiz doğan’a 90 yıllık bir kuruluşun genel müdürlük gibi çok önemli bir sorumluluğunu üstlendiği bu süreçte yeni görevinin hayırlı olmasını ve başarılarla dolu olmasını diliyorum. yeni safir plus araçlarımızın da kamil koç’a bol kazanç getirmesini diliyorum” dedi.

filodaki temsa marka araç sayısı 185 oldu

temsa satış direktörü murat anıl ise yaptığı açıklamada kamil koç’un yeni genel müdürü cengiz doğan’a görevinde başarılar dilediklerini belirterek, “kamil koç, türkiye’ye hizmet süreci ile başarıları ile örnek olmuş bir firma. sayın cengiz doğan’a da yeni görevinde başarılar diliyoruz ve bu çok yeni olan görev sürecinde ilk iş birliğini de gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. temsa olarak kamil koç’un uzun süredir zaten çözüm ortağıyız, iş ortağıyız. bugün teslim ettiğimiz 35 safir plus araç ile kamil koç filosundaki temsa marka öz mal araç sayısı 185 oldu. bu yıl içerisinde yeni iş birliklerimiz olacak ve bu sayı daha da artacak. kamil koç’a bu yıl içerisinde maraton araçlarımızdan da teslim edeceğiz. yeni sezonun kamil koç’a bol kazanç getirmesini ve yeni safir plus araçlarımızın da hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
--- spoiler ---
şehir içinde kullanılan otobüslerinde konforun K'sinin olmadığı firmadır ancak artık şehirler arası firmalarda oldukça yer edinmektedir. Araç sahibinin cebini mutlu ettiği söylenir.
londra merkezli bm coach firmasına 11 adet temsa hd 12 ve 5 adet temsa md9 teslimatı gerçekleştiren şirket.
böylece bu 16 araçlık teslimatla ingiltere'deki temsa marka araç sayısın toplam ı 216'ya yükseltmiş oldular. iyi gidiyorlar.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri