Sürüş konforu, güvenlik ve lastik ömürü için yapılması gerekendir.
aracınız yüksek hızlarda sallanma ve titreme yapıyorsa balans'ınız bozulmuş demektir.
yukarıda görmüş olduğunuz alet ile işlem 5 dakikada tamamlanabilir.
Aşağıdaki sebepten dolayı aslında önemli olan hede'dir.

Aracın yol ile temasını sağlayan tekerlek, jant ve lastik olmak üzere iki farklı parçadan oluşur.
Bu iki parçadan herhangi birinde olabilecek bir yapısal dengesizlik tekerleğin tam bir daire çizmesini engelleyeceği için direkt olarak konfor ve yol güvenliğini olumsuz etkiler.
Teknik olarak ağırlık merkezini ortalamayı amaçlar.
Basit bir örnekle benzetme yaparsak; elinizde ucunda taş bağlı bir ip olduğunu ve bununla havada daire çizdiğinizi düşünün. İşte bu sırada taşın elinize uyguladığı bir kuvvet vardır(bkz: momentum ). Bu kuvvet siz ne kadar hızlı çevirirseniz o kadar artar. Bu devirin araç tekerindeki kadar yüksek olduğunda durumun vahametini hayal edebilirsiniz sanırım.
İşte bunu minimize etmenin yolu balanstır.
bir arabanın en önemli parçasının tekerlek olduğunu düşünürsek, bu ağırlık merkezinin ortada olmasının da ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.
Ucuz maliyetli jantlarda balans bozukluğu bir hayli fazladır. Bu tip jantlara sahip araçların jantlarının içinde 6'şar 7'şer balans amaçlı konulan ağırlıklara şahit olabilirsiniz.
taşıtlarda, tekerlek sökümü-takımı, janta lastik geçirilmesi gibi işlemlerin sonrasında yapılması gereken, tekerleğin ağırlık merkezini olması gereken pozisyona almak için yapılan, janta ağırlık çakılması işlemidir.

jantın tipine göre 5-7.5-10-15 gramlık çelik ağırlıklar ya jantın dış çemberine geçirilerek takılır veya yeni nesil döküm veya machined jantların iç tarafına çakılır.

oto lastikçilerde bulunan balans cihazıyla ağırlıkların jantın neresine takılacağı rahatlıkla bulunabilmektedir.
balans işlemi için havası şişirilmiş halde tekerlek cihazın döner miline yerleştirilerek sabitlenir (veya tekerlek araca takılıysa araç merdane üstüne konularak sabitlenir). jantın eni ve çapı bilgileri girilir, cihazın tekerleğin üstünde kalan kapağı kapatılarak tekerlek döndürülür. tekerlek döndükçe cihazın üstünde kırmızı ışıklar seviyeli olarak yanar ve söner ve operatör ışıkların seviyesine göre uygun ağırlıkları tekerleğin tayin edilen yerine küçük bir lastik tokmakla çakar. bu işlem cihazda kırmızı ışık yanmayıncaya kadar sürdürülür. bazı balans cihazları, bu seviyelerin yanında çakılacak ağırlıkların miktarını da yazmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri