• / 2
kayserili bir teknisyen tarafından icat edilmiştir.
geliştirdiği sistem sayesinde piller sürekli şarj oluyormuş. yani pillerden yardım alarak çalıştırdığımız motor hareket ettikçe pilleri şarj ediyor ve bu döngü böyle devam ediyor. adam yakıtsız motoru değil bildiğin sonsuzluğu bulmuş.

link
yakıtsız olan ama parasız olmayan sistemdir.
haberden alıntıladığım şu bölümü okuyun anlarsınız:

--- spoiler ---
bir otomobil, hiçbir benzin, mazot gibi yatık kullanmadan, 100 bin kilometre gidebiliyor. bir otomobilin 100 bin kilometre gitmesi de sadece 5 bin TL’ye mal oluyor. bu para da sadece lityum pillerin değişmesi için. çünkü sürekli enerji alıp verdiği için pillerin ömrü bitiyor ve değişmesi gerekiyor."
--- spoiler ---
şişirilmiş gibi duran bir haber. geçenlerde çinliler'in trev teknolojisi sayesinde elektrik motorlu araçların menzilinin 2000 km'ye çıkardığıyla ilgili bir entry girmiştim. bu rakam bile çok uçuktu aslında.

gelgelelim bu abiye resmen sonsuz yaşamın sırrını bulduğunu iddia ediyor. sürtünme, aktarım esnasındaki kayıplar... nasıl bir döngü olacak bu böyle harcadığın tüm enerjiyi olduğu gibi geri depolayabiliyorsun. hatta söylediğine göre daha fazlasını geri kazanıyormuşuz.
gördüğüm kadarıyla bir araba üzerinde test edilmediğini düşündüğüm motor.
100 bin kilometrenin ne olduğunu bilmediğini düşündüğüm kişi buluşu. altı ayda 100 bin kilometre yolun normal olduğunu iddia ediyor, bunu baz alıyor. her gün yaklaşık 550 km yol demek bu. altı ay boyunca dur durak bilmeksizin araba kullanman lazım. gel de bu adamın dediği motoru mantıklı bul.
Videoyu izlemedim sadece haberi okudum, gerçekten imkansız gibi duran buluş. Ancak şöyle birşey var hemen dalgaya vurmak bence anlamsız, tekerleği döndürdükçe oluşacak enerjiyi geri kazandığı iddia etmiyor zaten. Elektrik motorunun kendisinin hem pilleri şarj edip hemde hareket enerjisi oluşturabildiğini iddia etmiş ve %100 verimli olsa sonsuza kadar çalışır derdi ama öyle denmemiş belli bir km limitide belirtmiş yani %100 verimli olduğuda iddia edilmemiş. Umarım saçmasapan projeler gibi fasafiso bişey değildir. 100.000km gitmese de verimli bir elektrik motorunun ülkemizde üretilmesi hoş olurdu.
amaç ve sonuç ne olursa olsun çok az insanın kafasının ve götünün yeteceği öğretilenlerin dışına çıkma işini gerçekleştirmiş bi abimiz kendisi.

ayrıca ilk olarak yaratıcı düşünmek/uygulamak yerine "o öyle olmaz fiziğe aykırı bikereee" gibi kuralcı, öğrendiklerine evrenin sonu muamelesi yapan adamların dikkatini çekmiştir.
(bkz: At yalanı seveyim inananı) anladınız siz onu
Beyler kayseriliyse icat eder, etmez demeyin. 1 liraya 1000 km gidecek sistemi bile icat ederler. Zekiler ama çalışmıyolar.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir