yolcular için üzücü, kullananlar için zevk olan meseledir.
nedense bunun tadına bakmış olan herhangi bir sürücü kolay kolay 5 kapılı bir arabaya geçmiyor.
ama özellikle arkada oturanlar için zulümdür, camlar falan açılmaz, basık olur içerisi. tabii bundan banane sonuçta ben kullanıyorum.
bencil adamların bencil arabalarıdır.
benim için bir kapı var, camım da var açılıyor da çok şükür. oturma zaten arkaya, bir de seni eve falan mı bırakıcaz yani?
Bildiğim kadarı ile sadece ülkemizde geçerli olan bir terim. Şöyle ki gavurlar bunlara ya iki kapılı coupe der ya da üç kapılı hatchback(scirocco, megane coupe gibi). Bir de otomobil kültürü zayıf ülkemizde içler acısı bir durum vardır ki bu arabalar spor otomobil muamelesi görürler. En basitinden panelvan
opel corsa 1.7 dti bile...
Icimde surekli hevesi olan kasa tipidir. Araca ne yapsan yakisir.
Mutlaka bir gun tek kapili arac alacagim.
Evet bazı modellerde güzel durduğu bir gerçek, ama bence en kullanışsız kasa tipidir. Bir arabanın arkasında koltuk varsa arkasında kapıda olmalıdır, ben arabaları sadece sürüş dinamiği iyi diye veya sadece bir konuda iyi diye beğenebilen biri değilim maalesef. Güvenlik açısından da mantıklı bulmuyorum.

Ben tek kapı bir araba alacaksam ki alacağım oda roadster olacaktır.
Herkesin arka diz mesafesinden şikayetçi olmaya itekleyen kasa tipidir. Bu insanlar aynı zamanda hiç Mitsubishi Colt CZ3'e binmemiş insanlardır. 3 kapılı araç ve tarla kadar bir arka koltuk genişliği var. Aynı zamanda da 5 kapılı modeli ile iç hacimleri neredeyse eşit
Çoğu insanın cesaret edemedeği hayalidir
Bir zamanlar H kasa GTC kullanmış biri olarak söylüyorum diz mesafesi falan çok güzeldi tek sıkıntı arkada açılan cam olmaması.
Aile arabası olmayandır
Uzun yıllardır kullandığım ve hiç sıkıntı çekmediğim gövde tipidir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri