Ailelerin genellikle 'apaçi' arabası olarak gördükleri arabalardır.
Ya cadde aralarında gazlamak için alınmıştır ya da ölmek için. Kesin büyük kazalara karışırlar.
Ona buna makas atarlar, egzoz sesiyle ortalığı inletirler. En kötü ses sistemini son ses açarlar. Sırf bu imajları yüzünden piyasada değer görmüyorlar.

edit: yaşlıların bakış açısını belirttim, benim fikirlerim değil beyler saldırmayın.
Bu hayatta bir köşeye oturup her arabaya laf edenler de değer görmüyorlar . Bu fotoğraftaki araca sahibim dediklerinizin hiç birini yapmıyorum . Ancak altındaki aracın ezikliğini yaşamamak için de bu tek kapı hehe buna çok zor binilir , bunun bagajı da yokmuş ehhehe , çok yakar bu apaçi görünümü var diyenlerin sesleri kapıyı kapattığımda kesiliyor . Bu tek kapı araç alamamanın ezikliğini de 40 yaşından sonra çıkarıyor genelde bu araçlara çamur atanlar . 40 yaşından sonra cabrio araç almaya kalkıyorlar ancak unuttukları bir şey var Arabayı alsalar da o eski genç halleri kalmıyor . Bu arada sizin araç neydi Aventador muydu 2 kişilik zor olmuyor mu ? Bu araca Apaçi diyen " Aileler " para versin de 2 kapı daha alayım şu araca büyük kazalardan kurtulurum belki .
Ailelerin gözünde cidden ilk entryde anlatıldığı gibi bir imajı olsada benim için (birçok kişi içinde aynı zamanda) aracını A noktasından B noktasına gitmek için değilde ondan keyif almak için almış olanların tercihi. Bunun bir üst seviyesi iki kişilik araba
Benim gözümde genellikle genç arabası ve spor model onlar. Doğrudur apaçiler arasında da tercih edilen bir kasa tipidir. Bazı arabalarda coupe gerçekten daha çok yakışıyor. Ama tercih meselesi sonuçta.
Bence 5 kapılı olanından çok daha güzel olan arabalar.. Zaten bildiğim kadarıyla arabalar hep 'sportif' olarak çizilip-tasarlanıp ondan sonra kapı falan ekleniyor. O yüzden hep tek kapılı modeller daha güzel görünüyorlar.
bir aracın 4 kapısı çirkin ise tek kapısının hep güzel olduğu durumdur. ancak toplum tarafından özellikle de +40 yaş için ilk entrydeki durum geçerlidir.
Eğer bir araca tek kapı yakışmıyorsa o aracın tasarımı çöptür gözümde. Tek kapı kullanıcı profili ilk entryde büyük miktarda belirtilmiştir doğrudur fakat kurunun yanında yaş da yanar böylelikle. Benim de ailem uzun süre "o arabaya biz nasıl binicez" gözüyle baktı.

Bir üst seviyesi olan iki kişilik arabanın artılarından olan duymayacağınız "beni de şuraya at şuraya bırak" sözlerini eğer üşengeç arkadaşlarınız varsa iki kapılı arabada da duymayabilirsiniz. Şimdi kim açacak o koltuğu geçecek arkaya beşik gibi sallanacak başı dönecek falan.

Fakat özellikle park sorunu olan (bkz: İstanbul) gibi şehirlerde çok sıkıntılar yaşayacağınızı söylememde fayda var. Ne yapın ne edin kapının açılan en uç noktasına kedi gözü falan tarzı olan fosforlar gibi çıkıntılı bir parça takın. Aksi halde kapının o bölgesini boyatmak zorunda kalabilirsiniz. Dar alanlarda park ettikten sonra arabadan çıkmak bir çile olsa da biz bunu kabul ederek girdik bu yola.
sıfır alırken pahalıya alınan ve ikinci el olarak satılırken dezavantaj sağlayan imaj.
özellikle satarken baş ağrısı yaratabilecek gövde tipi. ikinci elde yine sizin gibi genç birini bulamazsanız aracı ederinde satmanız pek mümkün değil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri