dizelci'lerin masalarında hep bulunan tartışmadır.
tdi'cılar yazılım ile kazandıklarıyla böbürlenirken, dci'ycılar yakıt tüketimleri ile böbürlenirler.
volkswagen motoru olan tdi motorun yazılım ile yapabildiklerini görünce dci'yın pabucu dama atılmıştır. 1.6 tdi motor araç yazılımı yani chip tuning ile 170-180 beygir bandına gelmektedir. Bol dumanlı ama bir o kadar da hızlı olmaktalar.
Stock binilecek ise kesinlikle 1.5 dci motor alınmalıdır. Hem uzun ömürlüdür hem de yakıt tüketimi çok düşüktür. (bkz: renault clio 1.5 dci)

Yok eğer yazılım yapılıp hızlı gidilecekse tercih kesinlikle 1.6 tdi olmalıdır.
Sözlük yazarlarının yazılım olayını bir kez daha abarttığı bir olaydır. Ülkemiz de yazılımı kaç kişi attırdığını düşünürsek entrylerin yanlış bir yola girdiğini düşünmeme sebep olmuştur.

dci teknolojinin ilk olarak 1997 yılında yollara sürüldüğünü hatırlarsak kendini kanıtlamış bir motordur. Uzun motor ömrü ile rakiplere fark atmış bir motordur.

tdi ise turbodan gelen sıkıştırılmış havanın direl pistonlara gönderilmesi ile çalışır. Evet daha fazla tork elde edilir ve daha az emisyon değeri vardır. Ama bu da yanında motorda daha fazla aşına getirir. Bu nedenle önemli olan motordan ne beklediğinizdir.

dci basit yapısı ve uzun ömrü bence hala rakiplerinden çok önde.Dci:oyak renaultun urettigi her 5 arabadan 10 tanesine koydugu motordur
Tdi:Yazilimli 18lik citir kiz,yazilimsiz 50 yasindaki teyze gibidir
Yazılımsız binilecek ise 1.5 dci, yok chip tuning benim işim deniyor ise 1.6 tdi.
100 liraya alacağınız latitude ile 2005 model sümbülün motorlarının turbo ve Cooler hariç aynı olması ise acı vericidir.
TDI candir efenim
dci motor diyecegim basliktir. piyasadaki dusuk hacimli en uzun omurlu ve dayanikli dizel motor siralamasinda en ustlerde yer alir. sanildiginin aksine 65-80-85-90-105-110hp 1.5 litre motorlarda sadece yazilim ve intercooler farkina ilave motor isletim sistemi, turbo, enjektor gibi farkliliklari vardir.

Mesela 90hp'lik motorda siemens enjektorler, siemens beyin intercooler ve duz turbo varken, 110hp'lik motorda bosch enjektor, bosch beyin, intercooler ve degisken geometrili turbo bulunur.

İki ucu bir boklu değnek
Ekonomi açısından dci yi seçeceğim karşılaştırma hem yakıt hem de diyelim ki ya aşırı km den yada aşırı chip tuningten motor bitirdik mi sandık motor olarak dci daha ucuza geliyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri