Yaşadığım şehir ile memleketim arasında 1000km uzaklık bulunmasından ötürü her sene 3-4kez gidip gelirim özellikle uzun yolda araba kullanmayı sevdiğimden arabamla gidip gelmeyi tercih ediyorum. Tahminime göre 30-40bin KM'lik uzun yol tecrübelerime göre dikkat edilmesi gereken şeyleri aklıma geldikçe düzenlemek kaydıyla buraya yazayım.
- İlk kez yola çıkacaklar hiç heyecan yapmasınlar hız kurallarına uyarak ve tabelaları takip ederek istediğiniz yere gidebilirsiniz sorunsuzca, ayrıca şehiriçi kullanıma göre şehirlerarası kullanım daha kolaydır.
- Yolları bilmiyorsanız eğer navigasyon şart, yine de yola çıkmadan Google Maps üzerinden Street View özelliği sayesinde döneceğiniz sapaklara, şehir giriş çıkışlarına ve kullanacağınız güzergahlara bir göz atın.
- Yola çıkmadan aracınızı tanımaya çalışın fren mesafesi olsun, kör noktaların kontrolü olsun bu tarz şeyleri yola çıkmadan halledin, olurda karşınıza bir tehlike çıktığında çok panik yapmazsınız.
- Yine yola çıkmadan lastiklerinizi kontrol edin kesinlikle, basınçları olsun,herhangi bir patlak vs. olsun yüksek hızlarda sıkıntı çıkarır size.
- Güneş gözlüğü bulunsun yanınızda hele benim gibi genelde sabahtan yola çıkıp batıya seyahat edenlerdenseniz gözlük kesin şart.
- Yol arkadaşınız varsa ona sizi konuşturması için tembihleyin, bir anlık dalgınlık,dikkatsizlik sizi ve yoldaki diğer herkes tehlikeye düşürür, uykunuz gelirse uygun bir petrole çekip ordakilere söyleyip kenarda bir yerde 2-3 saat uyuyun inanın gideceğiniz yere 2-3 saat geç gitmek, uykusuz gitmekten iyidir.
- Aynalarınızı sürekli kontrol edin, Sol şeridi gereksiz işgal etmeyin, Mesela 110km hız sınırına sahip yolda diğer arabaların hızlarından düşükseniz solda kalmayın mesela o yolda 50km ile sol şeridi kapatmayın.
- Tırların kör noktalarında fazla takılmayın,onların özellikle sağ taraflarından gitmeyin.
- Bol bol mola verin, örneğin ben yola çıkmadan şu şu noktalarda mola vericem diyorum ama yolda yorulduğumu hissettiğimde hemen ilk gördüğüm yere giriyorum. Kendimden örnek verirsem ortalama 3-4 saat yolculuk için 20dk-30dk mola veriyorum. Molalarda ağır yemekler yemeyin.
- Terlikle araç kullanmayın, kapının saklama gözlerinde plastik su şişesi bulundurmayın, ani bir durumda o su şişesi ordan düşüp pedalların altına gidebilir bu da sizin acil durumda onları kullanamamanıza neden olabilir.
- Uzun yolda takip mesafesi çok önemli gerçekten bir kaç kez başıma geldi, yeteri kadar boşluk bırakmazsanız önünüzdekiyle , onun panik freninde siz olayı farkedene kadar çok geç kalabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bunlar daha çok uzun yol yapıcaklar için gibi oldu ama aklıma bişeyler daha gelirse eklerim. Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler...
tümünü gör
ilgili galeri