kavşaklardaki trafik yoğunluğunu engellemek amacıyla oluşturulan, elektronik denetleme sistemi(eds) tarafından takip edilen yasaklı bölge. yurtdışında box junction veya yellow box adıyla uygulanan ve istanbul büyükşehir belediyesi(ibb) bünyesinde geliştirilen taralı alan ihlal tespit sistemi, sarı çizgili taralı alanda oluşacak yoğunluğu fotoğraflayarak ceza işlemi görülmesini sağlıyor.

sistemin çalışma amacı, sıkışık trafiğe rağmen bu bölgeye girerek duran ve diğer yönlerdeki akışın engellemesinin önüne geçmek için oluşturuldu. sahayı izleyen kameraların ihlal yapan bir aracı tespit etmesi halinde, mevzu bahis aracın 1 adet geniş, 1 adet dar açı ve 1 adet de belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren fotoğrafını çekmesi sonucu cezai işlem uygulanacak.

ceza ise, "ışıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek" ihlal tipi (57/1-d) maddesine göre kesilecek.
yıllardır avrupa'da kullanıldıktan sonra nihayet ülkemize de gelmiş mantıklı uygulama.

yeşil yandığı halde tıkalı kavşağa dalıp ittire ittire trafiği açmaya çalışan zihniyetin çok pis cezalandırılması gerekiyor kanımca. araba kullanmakla, trafikte araba kullanmak arasında uçurum var ve bizim millet bu farkı anlamıyor. arabayı uzuvları yerinde olan (hatta olmayan) herkes kullanabilir. ama trafikte araç kullanmak kolektif bilinç gerektirir. (bkz: yolu okumak)

ilerlemediğini gördüğü yere dalarak başkalarının hakkını yiyen adamı gerekirse ceza yoluyla terbiye etmek gerek. umarım "yeşil yandı yol benimdir" diyen barzolara takır takır yazılır cezalar.
Kavşakların araçlarla tıkanıp trafik yoğunluğu oluşturmasını önlemeyi amaçlayan sistem.

Kuralının nasıl işlediği basitçe anlatacak olursak; diyelim bu kavşağına önündesiniz ve önünüzde bir veya daha fazla araç var. Yeşil ışık yandığında eğer bu sarı kutu içinden gitmek istediğiniz yöne duraklamadan geçebiliyorsanız geçin ama yeşil yandığında sarı kutu dışında arabanızın sığacağı kadar boşluk yok ise kavşağa giriş yapmayın, sizin girebileceğiniz kadar boşluk oluşasıya kadar bekleyin. Böylece kırmızı yandığında kimse kavşağın ortasında kalmayacak ve diğer istikamete giden araçların akışı engellenmesi olacaktır.

Görsel olarak anlamak için video (İngiltere'de olduğu için trafik sağdan işliyor. Kafanız karışmasın mantık aynı)

Buradan İbb yetkililerine sesleniyorum: bu sarı kutudan taşkışla-atatürk kütüphanesi arasındaki kavşağa da yapın pik saatlerde inanılmaz kilit oluyor.

Son olarak aynı soruna hizmet eden başka bir kavşak çözümü için (bkz: Roundabout)
Türkiye'de kimsenin ilgilenmediği alan.

Adamın umurunda değil, kafasına göre girmiş bir de yol istiyor. Eğitim şart.

Almanya'da uymayan tek bir insan göremezsiniz, görürseniz de emin olun o bir Türk'tür.
Dün itibariyle cezai işlem uygulanmaya başlanan alan.

Özellikle köprülerin bağlantılarında bu taralı alanlara kimse dikkat etmiyordu. Bir iki ceza yeyince akılları başlarına gelir diye umuyorum.
alışılagelmişin dışındaki hiçbir yeni uygulama istanbul'da tutmadığından, yakın sürede geçerliliğini yitireceğini öngördüğüm kural.
mutlaka ve mutlaka ışıklarda sürenin olması gerektiği uygulama, geçenlerde maltepede ışıkta hiçbir süre bulunmazken denk geldim, ceza yememek için ne yapacağımı şaşırdım. yeşil yanıyor ama önümde bir adım sonrası tıkalı, e arkamdan kornaya asılıyorlar? e bu ışık ne zaman kırmızıya döner ulan benim içime mi doğacak nerden bilicem ben. Çok can yakar bu istanbulda. özellikle körüklü iettler önünüzdeyse oldukça dikkat etmeniz gereken hede. He gerekli miydi evet gerekliydi fakat olması gereken çerçeveler doğrultusunda uygulanmalı.
gideceğim yönün açık olmasına karşın bir açıkgözün trafiği kitlemesine engel olacak kural. iyi düşünmüş yetkililer.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri