Genellikle hyundai accent olan ulaşım aracı.
Kilometreleri +300.000'lerdedir, genellikle motor bitince motora segman atmak ile işi çözerler.
Oldukça pahalı bir ulaşım aracı olduğunu da belirtmekte fayda var.
1 liralık mazot yakıp 5 liralık ücret isteyen taşıma aracı.
Genellikle trafikte her türlü çakallığı yaparlar. Aynaya bakmadan önünüze kırarlar, size katiyen yol vermezler, sarı ışık yandı mı kornaya abanırlar...
Kısa mesafe götürmemek için 40 tane takla atabilen ticarethane.
dünyada en ucuz dördüncü tarifeye sahip ulaşım aracı. beş kilometreye 95 lira isteyen norveç, en pahalı tarife imiş.

taxiworld türkiye fuarından açıklamalar
avrupa'ya kıyasla ucuz bir tarifeye sahip olan taşımacılık türü. avrupa'nın birçok yerinde bu taşımacılık pahalı zaten. ülkemizdeki insanların yakındığı pahalılık değil zaten, karşılıklı tutum ve davranışlar.

eli yüzü düzgün insanlar taksicilerden çekinirken, taksiciler de at hırsızı tiplilerden çekiniyor. uzun-kısa mesafe ayrımı. dolaştırmak-en kısa yolu tercih etme. birçok sorun mevcut ancak pahalılık faktörünün bunlar arasında olduğunu sanmıyorum.
Kimse farkında değil belki ama otonom otomobiller yaygınlaştığında en büyük darbeyi yiyecek olan sektör. Özellikle metropolitan şehirlerde insanlar araç kullanmaktan kaçınmak, hatta insanlarla daha az iletişim kurmak için taksi kullanıyor. Toplu taşımaya karşı hala önemli bir yere sahip olmasının nedeni bu. Peşin veya kredi kartlı mobil ödeme sistemleri zaten insan aracılığı ihtiyacını çoktan kaldırdı, sürücü ihtiyacı da kalmayınca kim taksici ile muhatap olmak ister ki?

Yanlış anlaşılmasın taksicileri herhangi bir zan altında bırakmak istemem fakat metropoller aşırı insan nüfusunun yan etki olarak toplumsal asosyalleşmeye sebep olduğu yerleşimler. Dolayısıyla bireyler bu kadar insan yığınının içinde mümkün olduğunca az insanla muhatap olmayı yeğliyor. Ben taksiciler odası başkanı olsam şimdiden ne yapılabileceği konusunda çalışmalara başlardım.
anadolu'da araba, otomobile vb. sarfedilen alternatif hitap kelimesi. özellikle taşrada araba eşittir taksidir.
tepe lambalarının kullanım amacını bir türlü kavrayamayan kiralık şöförlü arabalar. o ışık yanıyorsa boşsun, kapalıysa dolusun arkadaşım. şunu yapmak çok mu zor. niye her geçen taksiye el uzatmak zorundayız biz?
alkollü iken tercih edilmesi gereken taşıma aracı. kendisinden bu kadar uzak durulmaması gerekir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri