başkent üniversitesi makine mühendisliği tarafından geliştirilen ve aracın dış yan ile alt taraflarına yerleştirilecek hava yastıklarıyla çalışması öngörülen uygulama.

yapılan ar-ge'ye göre devrilme anında kontrol sensörleri tarafından beyne iletilen uyarı, ön ve arka tamponlar ile ayrıca yan bantlarda bulunan hava yastıklarının şişmesini sağlıyor. bu özel koruma sistemi, arabanın yuvarlanmaya başladığı anı hesaplayarak aktive oluyor. eşik değeri geçince patlayan yastıklar aracın gönyesine geri dönmesini olanak tanıyormuş.

bana daha çok aracın alacağı hasarı azaltmaya yönelik olduğu kanısı uyandırdı. taklayı engellemekten çok, düşüşü yumuşatmaya çalışacak gibi. yoksa takla eşiğine karar verene kadar arabanın geçeceği konumu düzeltmek aracın altındaki hava yastıklarının üstlenebileceği bir şey değil sankim.
Araca Sis farı bile takmayanlar ek maliyet olarak bu hava yastıklarını koyacak öyle mi diye kendimi sorguladığım olaydır.

Ayrıca hep ütopik şeyler çıkıyor . Yok kazaları önleyecek buluş derler led takarlar .Bu olay aynı neden uçakların kara kutu malzemesinden yapılmadığının aynısı neredeyse . Mühendislikte bir fikrin önemi onun gerçekçi olması kadar uygulanabilmesi ve ücretinin de ona uygun olması gerekir . Ha Bentley 'e yapıp satarsınız alan adam zaten 300-400 bin TL 'ye takılmaz uygularsın . Ancak Sis farı olmayan Polo'ya falan bunu yapamazsın zaten yaparsan da maliyetten dolayı kimse almaz .
insanların patlayıp maliyet olmasın diye aracın içindeki hava yastıklarını bile iptal ederken dışına eklenecek hava yastıklarını söküp evinde saklar dediğim icat. yok tanesi iki bin lira diye adam can güvenliğini bırakıp patlamasın diye devreden çıkartıyor yahu airbagleri.

desen ki aracın altında filan hava yastığı var, adam koşa koşa sanayiye götürür söktürür onları.
kaza sırasında araç içindekilere ekstra travma yaratacak sistemdir.

zira kaza ile savrulan vücutlar ilk şoka uğruyor.
ardından açılan hava yastıkları suratına patlayan yolcu ikinci bir savrulma yaşıyor.
bu sistemle birlikte araç devrilmeye yakınken bir kez daha ters yönde sarsıntı geçirerek yolcuları ambale edecektir.
hali hazırda yapılmışı olan sistemdir. (bkz: nascar)
bırakın insanlar rahat rahat kazalarını yaşasınlar, niye yastıklarla kaza yaşayanları zor duruma sokuyrsunuz.
Reliant Robin'e konması gereken sistem. Şaka bir yana o devrilme eşiği sakat, düşünsenize dik açılı bir hairpin dönerken arka sağ lastik havaya kalktı diye hava yastığı patlıyor. Hayır direklerde işlem olacak boş yere ona üzülüyorum
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri