Bilinmesi ve uygulanması gereken kuralları olan çıkma prosedürüdür. İstatistiklere göre türkiye'de 5 kullanıcıdan 1'i takla atıyor veya takla atan arabanın içerisinde bulunuyor. Bu yüzden önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Bir kere emniyet kemerinin bağlı olduğunu varsayıyorum, kemer yoksa zaten 'canlı' bir şekilde çıkmanız düşük bir ihtimal.

Ters durmuş olan arabadan çıkmak zor olacaktır, emniyet kemeri size koltuğa yapıştırmış olacağından dolayı baş aşağı sarkacaksınız. Buradaki önemli konu emniyet kemerini çıkarmadan önce elleriniz ile tavanı tutmanız. Yoksa cam kırıklarının üstünde yüz üstü düşersiniz.

Emniyet kemerinin açılmaması durumunda (araba ters durduğu için gergiler salmayabilir) çırpınıp kurtulmaya çalışmayın. Önce kolunuzu, daha sonra göğüsünüzü bundan sonra da kalçanızı kemerden kurtarın. Eğer acil bir durum yok ise yani arabada yangın veya başkasının gelip çarpması gibi riskler yok ise birinin yardım etmesini bekleyin.
kemerden bir şekilde kurtulduktan sonra ters dururken araçtan çıkmak yerine yine bir şekilde kendinizi düz konuma getirip araçtan çıkmayı deneyebilirsiniz. ters dururken kapıyı tekmeliyim, of cama yumruk atayım falan gibi filmlerde gördüğünüz karizmatik sahnelere özenmeyin.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri