kaba tabirle öndeki araçla aranıza hızınız doğrultusunda koyduğunuz güvenli aralık. genel olarak kabul edilen mevcut hızınızın yarısı kadardır. yani öndeki aracın geçtiği sabit bir noktayı baz alarak 88-89 veya 1001-1002 diye sayarak da ulaşabileceğiniz uzaklık.

öndeki aracın her ne sebeple olursa olsun, ani bir freni esnasında güvenli bir şekilde durabilmeniz için gereken mesafe diyebiliriz. gerçi ülkemizde aman önüme kimse girmesin diye bir araba boyuna eş tutulmaktadır. sonra gelsin zincirleme kazalar...
trafikle ilgili çoğu konuda olduğu gibi türkiye'de olmayan kavram.

öndeki aracın hızıyla kendi aracının hızını hesap edip araya makul bir mesafe koyamayan sürücüler sayesinde zincirleme kazalara sahne olur. hepiniz bu videoyu "mecidiyeköy'de martının sebep olduğu kaza" olarak biliyorsunuz. aslında takip mesafesinin önemini anlatıyor.
kuru havada öndeki araç ile aranızda 2 saniye olması gereklidir. bu da aşağı yukarı hızın sayısal değerinin yarısı kadar metreye tekabül ediyor. 100km/h hızla giderken 50 metre.

yağmurlu havalarda bu mesafenin daha da fazla olması gerekli. 100km/h hızla giderken 100 metre olması gerekmektedir.

bu mesafeyi korumadan araç sürenlerin önce falakaya yatırılması daha sonra da bir daha geri verilmeyecek şekilde ehliyetlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.
özellikle sol şeritte tampon tampona gidilmesinden mütevellit insanların takip kelimesini yanlış anladığını düşündüğüm güvenlik mesafesi.
öneminin şu videoda rahatlıkla gözlemleyebileceğimiz olay.

öndeki araç ufak bir fren dokunuşu yapıyor ancak arkadaki dipdipe gittiğinden fren lambalarını görünce direkt kontrolü kaybediyor. bütün suç arkadakinde ama bazı durumlarda öndekinin bilerek fren yaptığı oluyor. belki iyi niyetle mesafe koyması için yapıyor ama sonucu böyle olabiliyor. trafikte kızıp kurallara uygun bir şekilde yaptığınız hamleler birilerinin ölümüne yol açabilir. her zaman sağduyuyla hareket etmekte fayda var.
İstanbulda artık 24 saat trafik olduğu için pek önemi kalmayan mesafe. Dipdibe 10km hızla gidiyoruz zaten.
Uygun mesafede olmadığı süre zarfı içerisinde trafiğin yoğunlaşmasına ve tıkanmasına sebebiyet veren hadise. Git gide yaklaşan mesafede ani frenler domino etkisi yaratarak arkaya aktarılmakta ve yoğunluk meydana gelmektedir. Trafiğin akış hızındaki en büyük etken budur. Öndeki aracı yakın takip etmek bir beceri göstergesi değildir. Keza makas atmak da öyle.
Keşke herkes sözlük okusa da göt göte gitmenin hiç bir faydası olmadığını öğrense dediğim başlık. Yalandan trafik oluşmasının en büyük sebebi tam olarak uygulanmayan takip mesafesidir.
insanların arabayı durduranın fren mekanizması değil de kendi yetenekleri olduğunu sanmalarından kaynaklı bir özgüvenle önemsemedikleri kural.
uyulmadığı taktirde zincirleme kazaya sebep olan mesafe.
videoda martının sebep olduğu kaza denilse de, asıl suçlu takip mesafesine uymayan sürücülerdir.
ekleme:
suçun martıya atıldığı başka bir haber videosu
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri