Suzuki'nin ürettiği en zevkli arabalardandır.
Mini suv kategorisinde yer alır, keçi gibidir asla pes etmez tırmanmaya çalışır.
1996'da üretilmeye başlandı, 2006 yılında ufak bir makyaj yedi. 1.5 litrelik dizel motor ile satılmıştır.

Suzuki'nin ürettiği "Mini SUV" aracıdır.1996'da satışa sunulmuştur.Aracın önüne 2006'da çok hafif bir makyaj yapılmıştır ve 1.5 litrelik DDİS dizel motoru satışa sunulmuştur.
Hummer'a kafa tutan minik dev .
Fiyatına göre çok büyük eğlence sunan otomobildir.
keçi gibidir, çok inatçıdır, gidebilmek için elinden gelen her şeyi yapar.
içi de aynı şekilde eğlencelidir, çok severim.
Çok ama çok eğlenceli olan arabadır.
her türlü saçma yere girilip çıkılır, ufak oluşu aynı zamanda pratik olmasını da sağlar.
küçük oluşu şehir içinde de avantajlı olmasını sağlıyor. yakıt tüketimi de çok düşük, 6-6.5 litrelik bir tüketimi var. düzgünü bulunursa alınıp evlat yapılabilir.
Ucuza off road yapmanın en kolay yoludur.
Yedek parçası bol ve ucuzdur, kolay kolay da bozulmaz zaten.
Yakıtı makuldur.
hard derecede olmasa da çamura dağa taşa ufak çaplı vurulup eğlenilebilecek modeldir. Bak şimdi canım çekti. www.sah......
Tekne çekmek için almayı düşündüğüm araç.
suzuki'nin sahalara yeniden döndürdüğü efsanedir. suv'ler poppüler olunca yeniden piyasaya dahil olan jimny hakkındaki basın bülteni aşağıdadır:

--- spoiler ---
suzuki, otomotiv piyasasının en küçük ve en kabiliyetli 4x4’ü jimny’yi uzun bir aradan sonra yeniden türk tüketicisi ile buluşturuyor. yeni jimny, küçük bir şehir otomobili boyutlarında olmasına rağmen sunduğu geniş iç mekanı ve rakipsiz off-road kabiliyetiyle şehirli görünümünün altında maceraperest bir ruh saklıyor.

kompakt otomobil ve suv uzmanı suzuki, swift ve vitara’dan sonra yeni modeli jimny’yi de türk tüketicisi ile buluşturuyor. sahip olduğu kompakt boyutları nedeniyle ‘mikro suv’ olarak anılan yeni jimny, üst sınıftaki modelleri kıskandıracak off-road kabiliyetiyle de dikkat çekiyor. boyutlarına karşın, 4x4 çekiş sistemiyle benzersiz bir off-road yeteneğine sahip olan jimny, 1.3 litrelik motoru ile de tutumlu olmayı başarıyor. dar sokaklarda şehir hayatına uyumlu, arazi koşullarında engel tanımayan jimny, standart olarak sunulan otomatik şanzımanıyla birlikte 61 bin 500 tl’den başlayan fiyatlarla türkiye’de satışa sunuldu.

suzuki’nin, yeni modellerin de etkisiyle bu yılın en fazla büyüyen markalarından biri olmaya hazırlandığını söyleyen suzuki genel müdürü ümit karaarslan, jimny ile bu iddialarını artıracaklarını söyledi. jimny’nin özellikle kadın kullanıcılar için çok iyi bir seçenek olduğuna dikkat çeken ümit karaarslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2009 yılında sadece yüzde 7 seviyelerinde olan suv pazar payı, 2015 yılında yüzde 15 seviyelerine kadar çıktı. suzuki olarak bu yıl suv segmentinin toplam binek otomobil pazarından da fazla pay alacağını öngörüyoruz. türkiye pazarında, özellikle 1.6 litredeki seçenekler zenginleştikçe, insanlar giderek suv ve crossoverları daha çok tercih etmeye başlayacak. yeni jimny de artan suv talebini takip eden dönem içerisinde, doğru bir zamanlamayla pazara giriş yaptı. 1.3 litre hacmindeki ekonomik benzinli motorunun yanı sıra; 4x4 çekiş sistemi ve otomatik vites birlikteliğini sunan nadir modellerden biri olan yeni jimny’nin, hem boyutları hem de sahip olduğu fark yaratan özelliklerle segmentinin en başarılı modellerinden biri olacağına inanıyoruz.”

köşeli tasarımı ile kendine has çizgileri üzerinde barındıran suzuki jimny, 3695 mm’lik uzunluğu, 1600 mm’lik genişliği ve 1705 mm’lik yüksekliğiyle şehirli yönünü ortaya koyuyor. kompakt boyutları, hem şehir içindeki yoğun trafik koşullarında kullanım avantajı, hem de dar alanlarda park etme kolaylığı sağlıyor. ön tasarımında yuvarlak farları, jimny’ye kuvvetli bir imaj kazandıran 5 parçalı ön ızgara dikkat çekiyor. ayrıca motor kaputunun üzerindeki havalandırma girişi de jimny’nin karakteristik duruşunu destekliyor. yandan bakıldığında ise jimny’nin gerçek karakteri net bir şekilde ortaya çıkıyor. köşeli tasarımın etkisiyle profilden benzersiz bir görünüm sunan jimny, şişkin çamurlukları ile de tasarımında kontrast yaratıyor. aracın arka kısmı da yine aracın genel hatlarına uygun olarak tasarlanmış stop lambaları ve safkan bir 4x4 olduğunu hatırlatan, bagaj kapağına yerleştirilmiş yedek lastiği ile farklılaşmayı başarıyor. köşeli tasarımını iç mekânda avantaja çeviren jimny, geniş camlarının da etkisiyle, ferah bir atmosfer yaratmayı başarıyor. içeride 4 kişi için yeterli alanı sunan jimny, yenilenen direksiyon simidi, gösterge paneli ve koltuk döşemeleri ile dikkat çekiyor.

jimny’de görev yapan 1324 cc hacmindeki benzinli motor, 6000 d/d’de 85 bg güç, 4100 d/d’de 110 nm tork üretiyor. ürettiği bu gücü 4 ileri tam otomatik şanzıman ile tekerleklere aktaran jimny, konu 4 tekerlekten çekiş olunca rakiplerini gölgede bırakmayı başarıyor.drive action 4x4 adı verilen, değişken zamanlı 4x4 sistemine sahip olan jimny, orta konsolda yer alan düğmeler yardımıyla çekiş sisteminin zemine uygun olacak şekilde değiştirilebilmesine imkân tanıyor. 34 derecelik yaklaşma, 31 derecelik tırmanma ve 46 derecelik uzaklaşma açısıyla off-road’de engel tanımayan jimny, zengin donanımıyla da ihtiyaç duyulacak her türlü konfor ve güvenlik donanımını üzerinde barındırıyor. jimny’de abs+bas+esc+tpms, sürücü ve yolcu hava yastıkları, elektronik kontrollü sürüş modu (2wd-4wd-4wd/l), elektrikli ön camlar, renkli camlar, hidrolik destekli direksiyon, manuel klima, uzaktan kumandalı merkezi kilit, ön sis farları, tavan rayları, 15’’ alaşımlı jantlar, elektrikli yan aynalar ve stepne lastik standart olarak sunuluyor.
--- spoiler ---
ilk yatırım maliyeti düşük, oldukça eğlenceli, yakıt tüketimi ile biraz moral bozabilen 4x4. malzeme kalitesine önem verilmemiştir, olayı dağ tepe gezebilmesi ve keçi gibi inadıdır. genellikle ablalarımız yerden yüksek olsun diye kendisinden satın almaktalar.
Çok şeker bir araçtır, her daim sempatim vardır
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri