Geçen gün araştırma yaparken gördüğüm ve sözlükte olması gerektiğini düşündüğüm olaydır. Her ne kadar bu şimdiye kadar başınıza gelmemiş olsa da bundan sonra ne olacağı belli olmaz. Üstelik İstanbul gibi altyapısı harika olan bir şehirde hangi gün sel felaketinin yaşandığını düğündüğümüzde bu olay çok daha kısa sürede başınıza gelebilir, aman diyelim.

Bugüne kadar hiç bir bilgim olmadığı bu konuyu epey araştırdım ve yukarıdaki video konuyu son derece basit bir şekilde anlatmaya yetiyor. Yine de yapılacakları kısaca özetlemekte yarar var:

1. Öncelikle aracınız suya düştüğünde hızlı bir şekilde batmaz, yavaş yavaş suya gömülmeye başlar. Motor öndeyse ön kısım ağır olduğu için ön önce suyun altına girecek bölge olacaktır. Bu süreç yaklaşık 1- 1.5 dakika kadar sürebilir.

2. Bu süreçte yapmanız gereken şeyler emniyet kemerinizi çözmek, aracınızın camlarını ya da açılır tavanını ve kapı kilitlerini açmak olmalıdır. Camları açma nedeninize gelince, araç suyun içine tamamen battığında aracınızın kapısını yüksek basınçtan dolayı açamayacaksınız, açabilmek için kabindeki suyun basıncı ile dışardaki basıncı eşitlenmesini beklemeniz gerekir. Bu da tamamen su dolu bir kabinde nefesinizi tutarak soğukkanlı bir şekilde beklemeniz anlamına gelecektir, bu riski almanızı önermeyiz. Dolayısıyla açık camdan dışarı çıkmak çok daha kolay bir çözümdür.

3. Yan camları açamıyorsanız camları sivri bir cisimle kırın. Bu cisim ayakkabı topuğu, özel cam kırma aparatı (belediye otobüslerinin camlarında olan çekiç benzeri cisim) ya da en olmadı kafalığı çıkarttığız zaman altından çıkan metal bağlantılar olabilir. Bununla camı rahatça kırabilirsiniz, dikkat edilmesi gereken şey kırma işleminin yan camlara uygulanmasıdır, ön cama değil. Ön camlar kırılmaması için özel olarak tasarlanmış camlardır, boşa efor sarfetmeyin.

4. Zamanınız varsa suyun içinde rahat hareket etmek için ayakkabılarınızı, ceketinizi, pantalonunuzu çıkartın. Vaktiniz yoksa hiç uğraşmayın suyun içerisinde de çıkartabilirsiniz.

5. Aracınızı hızlı bir şekilde terk edin. Bunu araç suyun dibine doğru gitmeye başlamadan yapın.

6. Videoda POGO olarak ezberlemeniz gereken şey buraya kadar anlattığımız şey aslında: Kemeri çöz, camı aç ya da kır, dışarı çık.

7. Mythbusters programının videosunda içerideki basınçla dışarıdaki basınç eşitlendiğinde kapının rahatça açılması olayı denendi ve gerçekten bunun yapılabildiği görüldü. Dolayısıyla yukarıdaki anlatılanların hiçbirini yapamazsanız bu son çözüm olarak yapılması gereken şeydir. Panik yapmadan kabinin tamamının suyla dolmasını bekleyin ve kapıyı yavaşça açın. Su seviyesi boğazınıza gelince derin bir nefes alın, kapıyı açın ve dışarı çıkın. Yüzeyin nerede olduğunu anlayamıyorsanız hava baloncuklarına doğru yüzün.

Umarım kimsenin başına gelmez ama sanırım bu tavsiyeleri hatırlamak yararlı olacaktır.
Dün İstanbul'daki aşırı yağış, suya batan arabadan çıkma konusunu hatırlattı tekrar. Yukarıdaki çok faydalı entry'e ilaveten, koltuk kafalıklarının alt tarafındaki iki demir kısım camları kırmak için kullanılabilir. Kimsenin ihtiyacı olmaması temennisi ile..
Evet dünkü sel ve tufan felaketinden sonra bir kez daha hatırlatmak iyi olacak diye düşündüğüm olaydır. Çok kötü görüntüler vardı dün İstanbul'dan gelen umarım kimseye bir şey olmamıştır...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri