sıfır otomobil alınca ya da süspansiyon sisteminde değişiklik yaptıktan sonra yapılması gereken rodaj tipidir. genellikle pek uygulanmaz, çünkü bilen kişi sayısı oldukça azdır.

süspansiyon sistemi bir çok parçadan oluşur, bu parçaların birbirlerine alışması için belli bir süre tanımak gerekir. amortisörün içerisinde bulunan hidrolik sıvıdan tutun, amortisöre geçirilmiş olan yayın esneme payına kadar bir çok parçanın rodaja ihtiyacı vardır.

yay değişikliği yapıldığında otomobilin bir süre sonra yere yakınlaşması buna en büyük örnektir. zaman içerisinde yayın çalışma aralığı olması gereken yüksekliğe gelir, bu süreçte derin çukurlara girmemeye, yayın üzerine binecek fazla yük yüklememeye özen gösterilmesi gerekir.

aynı şekilde amortisör değişikliğinde de hidroliğin tam kıvamını bulana kadar yay için gerekli olan prosese özen gösterilmesi gerekmektedir.
yapması fren rodajından çok daha kolay olan rodaj tipidir.
Rodaj için kasmasam bile neden derin çukura bilerek gireyim ki diye merak ettiğim başlık . Arabanın genel olarak rodajı vardır her parçası için ayrı ayrı kasılmaz zaten kasamazsınız da .
Hadi normal rodajda ani fren yapmamayı ilk 1000 km redline görmemeyi anlarım da Rodaj bitti şu çukura rahat rahat girebilirim artık diyeni görmedim zaten Türkiye'de çukurlardan kaçmaktan önümüze bakamıyoruz .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri