Benim için bir otomobilde olması gereken tek özelliktir. O otomobili kullanırken zevk alabiliyor muyum? bana neler hissettiriyor? ruh halimi değiştirebiliyor mu? gibi sorular benim için çok önemlidir.

Ultra teknolojik bir çok otomobilin bana hissiz gelmesinin de en büyük sebebi sürüş zevki aslında. Hepsinin direksiyonu, gaz tepkisi, kokusu birbirine benziyor. Direksiyonuna geçtiğimde özel hissedemiyorum.

Sürüş zevki konusunda en başarılı otomobiller genellikle teknolojik oyuncakları az olan, elektronik değil de mekanik olması için tasarlanmış otomobiller. Onların ruhları var gibi geliyor bana her seferinde.

renault megane rs 225 kullanmamın sebeplerinden biri de tam olarak bu.
porsche'nin diğer supercar üreticilerine nazaran her zaman birinci sıradan önem verdiği değer.
otomobillerin ve insanlığın ruhunu kaybederken başrolde kaybettiği zevktir kendisi. Bir otomobilde en etken şey olması gerekirken her alanda fabrikasyonlaşma ve elektronikleşme sürüş zevkimizi öldürmekte ve köreltmekte. Kara düzen otomobillere hasret kaldığımız aşikar. Tamam güvenlik önlemleri de otomobiller de gelişmek zorunda evet ama neden karakterli otomobiller yok ki? hatta bu linkte derdimi tamamen anlatmıştım
Dert yakınanlara 'boşuna Lotus fanı' değiliz demek istediğim olaydır.
Otomobil sever biri icin bundan daha onemli sey yoktur. Uzun yillardir sektorde olan biri olarak en cok onem verdigim konudur. Surus keyfinin yuksek olmasi icin illa guclu otomobile gerek yoktur, iyi yol tutsun, direksiyon tepkileri iyi olsun, manuel olsun yeter.

Bu konuda Porsche dunyanin en iyilerindendir ama ulasilabilir olarak da BMW yabana atilamaz, ulasilabilir denilebilirse tabii.

Bugune kadar kullandigim ve en cok keyif aldigim otomobiller arasinda 911 GT3, Caterham Super Sport R, Golf V GTI, Toyota GT86, BMW M3 E92 gibi otomobiller var. Focus RS i de unutmayalim :)
en büyük donanım veya yazılımdan en ufak ayrıntıya kadar pek çok parametrenin bulunduğu mevzudur.

mesela kimisi sadece güçlü motor ister, kimisi motorun sadece öksürmesini.
kimisi motoru boşver, panoramik cam tavan olsun der, göğe baka baka gider.
kimisi desteksiz koltuk olmadan yapamaz, kimisi de kolçak istemez, el frenine rahat ulaşamadığı için.
kimisi debriyajın sert olmasını sever, kimi de elektronik gaz pedalından nefret eder.
kimi ses sistemini önceliği yapar, kimi de ısıtmalı koltuk ister.
direksiyon simidinden beygir gücüne kadar uzanan çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz burada, dolayısıyla her araba kişiye özeldir. o yüzden araba alırken her detayını, sanki yolda sürüyormuş gibi denemek gerekir.

o yüzden test sürüşü hayli önem taşır. yapınız.
Ara sıra dedemin 1993 model Doğan'ıyla turlamama neden olan durum.

Uzun vadede hoş olmasada ara sıra elektronik zımbırtıların içinden çıkıp özgür hissetmek iyi gelir.
manuel vites, minimum elektronik zımbırtı, arkadan itiş, düşük ağırlık ya da yüksek güç/ağırlık oranı. O yüzden mgf'ye biniyorum, o yüzden hayalimde lotus var, alfa 4c var, corvette c5 var hatta ferrari var..
işi bilen adamların modifiye yerine tercih ettikleri his. sürüş zevki otomobilin hızlı olması ile alakalı değildir, hızlı ise balı kaymağı olur sadece. bu yüzden kimse volkswagen group otomobillerini çok sevemez, çünkü adama yapay hissettirir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri