Sürücünün sürücü koltuğunda oturduğu süre zarfı içerisinde, kendi vücut ölçüleri doğrultusunda ayarlaması gereken durumdur.

(bkz: Doğru oturuş pozisyonu nedir? )

Boyunuz 1.85 de olabilir, 1.65 de olabilir. Herkesin oturuş pozisyonu kendine göredir. Sözlük maşallah yarışçılar pistçiler ile dolu olduğundan yazarlara değil de bilmeyenlere anlatıyorum.

Öncelikle ne çok geride ne de direksiyon kucağınızda bir şekilde oturmamak gerekir. Koltuğun kafalığı B sütununu geçmiş ise sakin olun ve bir yerde durup düzeltin sayın apaçi kardeşim. Sırtınızı dik konuma getirin. Üst vücudunuzun ayarlamasını omzunuzu hareket ettirmeden kolunuzu direksiyonun üzerine uzattığınızda bileğiniz tam olarak direksiyonun üstüne gelmeli ve elinizi direksiyonun üzerinden km göstergesine dogru sallandırabilmelisiniz. Bu üst vücut için geçerli olan ölçümüzdü. Alta doğru gelirsek debriyaja sonuna kadar bastığınız taktirde dahi sol bacağınızın diz kapağından kırılma açısı yaklaşık 120-145 derece arası bir şey olmalıdır. Yani debriyaja tam bastığınızda bacağınız dümdüz oluyorsa yine koltuğunuz çok geride demektir.

Bir de direksiyonu kucağına alan görüş mesafesini tamamen kısan sürücüler vardır ki evlerden ırak. Bu durum görüşünüzü kıstığı gibi direksiyon üzerinde hiçbir hakimiyete sahip olmamanıza sebebiyet verir. Bu da facia demektir. Kısa boylu da olsanız korkmayın. O direksiyonu kucağınıza almayın. Üst vücudu da dediğim gibi ayarladığınız taktirde direksiyonu 9 çeyrek pozisyonunda tutarsanız hiçbir şeyden korkmayın. Direksiyona en rahat müdahaleler yapacağınız pozisyon budur. Full atak mod da diyebiliriz ki çünkü yarışçılar genel olarak bu pozisyonda oturur. Evet bizler trafiğe yarışmaya çıkmıyoruz zaten. Sadece pozisyonun doğruluğunu anlatmak için belirttim.

Emniyet kemeri de sürüş pozisyonuna dahildir unutmayın. Kemerinizi takın hayata bağlanın.

İyi sürüşler.
tümünü gör
ilgili galeri