Sürücünün sürücü koltuğunda oturduğu süre zarfı içerisinde, kendi vücut ölçüleri doğrultusunda ayarlaması gereken durumdur.

(bkz: Doğru oturuş pozisyonu nedir? )

Boyunuz 1.85 de olabilir, 1.65 de olabilir. Herkesin oturuş pozisyonu kendine göredir. Sözlük maşallah yarışçılar pistçiler ile dolu olduğundan yazarlara değil de bilmeyenlere anlatıyorum.

Öncelikle ne çok geride ne de direksiyon kucağınızda bir şekilde oturmamak gerekir. Koltuğun kafalığı B sütununu geçmiş ise sakin olun ve bir yerde durup düzeltin sayın apaçi kardeşim. Sırtınızı dik konuma getirin. Üst vücudunuzun ayarlamasını omzunuzu hareket ettirmeden kolunuzu direksiyonun üzerine uzattığınızda bileğiniz tam olarak direksiyonun üstüne gelmeli ve elinizi direksiyonun üzerinden km göstergesine dogru sallandırabilmelisiniz. Bu üst vücut için geçerli olan ölçümüzdü. Alta doğru gelirsek debriyaja sonuna kadar bastığınız taktirde dahi sol bacağınızın diz kapağından kırılma açısı yaklaşık 120-145 derece arası bir şey olmalıdır. Yani debriyaja tam bastığınızda bacağınız dümdüz oluyorsa yine koltuğunuz çok geride demektir.

Bir de direksiyonu kucağına alan görüş mesafesini tamamen kısan sürücüler vardır ki evlerden ırak. Bu durum görüşünüzü kıstığı gibi direksiyon üzerinde hiçbir hakimiyete sahip olmamanıza sebebiyet verir. Bu da facia demektir. Kısa boylu da olsanız korkmayın. O direksiyonu kucağınıza almayın. Üst vücudu da dediğim gibi ayarladığınız taktirde direksiyonu 9 çeyrek pozisyonunda tutarsanız hiçbir şeyden korkmayın. Direksiyona en rahat müdahaleler yapacağınız pozisyon budur. Full atak mod da diyebiliriz ki çünkü yarışçılar genel olarak bu pozisyonda oturur. Evet bizler trafiğe yarışmaya çıkmıyoruz zaten. Sadece pozisyonun doğruluğunu anlatmak için belirttim.

Emniyet kemeri de sürüş pozisyonuna dahildir unutmayın. Kemerinizi takın hayata bağlanın.

İyi sürüşler.
koltuklar eskiye nazaran daha ayarlanabilir olduğundan fazla zorluk çekilmeyecek durum. ama hakim olduğunuz kadar, rahat da olmanız gerekir.

gerçi yeni arabalarda koltuklar, uygun oturma şartları gerçekleştirildiğinde, ağırlık merkezini hesaplayarak size maksimum rahatlığı sunuyor zaten.
Koltuk yükseklik ayarı ve direksiyon derinlik ayarının da içinde bulunduğu pozisyondur.

Ben koltuğu en alçak pozisyona getiriyorum. Çünkü bu pozisyonda kendimi daha rahat, arabaya daha hakim hissediyorum. Koltuk yüksek olunca sanki sürüşten kopuyormuş gibi hissediyorum.
dokuz çeyrek pozisyonunda kolları tutarken dirsek açısının da 120-135 derece arası olması gereken pozisyon. hafif kıvrımların bulunması, tehlike anında direksiyonu çevirirken tam hakimiyet sağlanmasına yardımcı olur.
Oturuş pozisyonu nasıl yanlış ayarlanır ?? Sorusuna cevap için Youtube da Tofaş - E30 bmw- Civic kullanıcılarına bakabilirsiniz.

Pozisyonun doğru olması hayat kurtarır . Yapacağınız manevralar , onları yaparken ki rahatlığınız daha doğrusu yapabilecek şekilde oturmanız önemlidir .
Türk milletinin hiç haberi olmadığı konu. Direksiyon sınavlarında da pek bakıldığı ve kontrol edildiği söylenemez. Doğru sürüş pozisyonunun aslında temelde çok basit bir anlamı vardır: güvenlik.
Direksiyonun ortasının göğüs hizasında olmasıda sürüş pozisyonunuzu ayarlarken yardımcı olur. Birde arabayı hissedicem diye koltuğu en alçak konuma getirmekte görüş açısını etkileyen bir diğer faktördür. Biraz yükseltmek güven ve hakimiyet hissinizi arttırabilir. Nereden mi biliyorum?
Surus pozisyonu cok onemlidir diyenler genelde koltugu falan arkaya yatirmis kullaniyor umarim sizde de boyle bir durum yoktur . İntercity de gostermislerdi ama onu biraz daha oynadim ben yine de dik oturur pozisyonda direksiyona yakin kullaniyorum . Babam ne zaman kullansa bozuyor gerci hafizasiz koltugun dezavantaji tekrar ayni pozisyonu bulamayinca farkli araba kullaniyormusum gibi gelir hep .
Yarış koltuklarına bakıldığında ne kadar dik ve ne kadar yakın kullanmak gerektiğini anlayabileceğimiz durumdur. Koskoca pilotlar yatık koltukta yarışmayı bilmiyorlar zaten?
Ha bunu diyince biz Ralli mi yapıyoruz diyenler oluyor. İstanbul trafiği ralliden daha fazla risk taşıyor, her an bir yerden bir şey çıkıyor. Tam hakimiyet, hızlı manevra size çok şey kazandırır, koltuğa yakın oturunca acemi diyenlere aldırmayın
Ülkemizin kanayan yarası.
Ehliyet kurslarında sınavlarında çok daha fazla üstünde durulması gereken hede. Öyle ki hayatlar kurtarır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri